Kiedy powrót do 22% VAT?

Kategoria:Podatki | |
Program do faktur
Od 2011 r. na mocy ustawy o VAT, stawki tego podatku wynoszą 23% i 8%. Brak nowelizacji przygotowanej przez poprzedni rząd PO i PSL-u oznacza, że od 1 stycznia 2017 r. nastąpi powrót do starych, niższych stawek podatku VAT, wynoszących odpowiednio 22% i 7%.

Przypomnijmy – na mocy ustawy o VAT od 2011 r. w Polsce obowiązują wyższe stawki podatku od towarów i usług. Wynoszą one odpowiednio 23% i 8%. Zgodnie z założeniami, stawki te miały posiadać charakter przejściowy i obowiązywać maksymalnie do 31 grudnia 2016 r. Poprzedni rząd PO i PSL-u nie przygotował nowelizacji ustawy o VAT, która przedłużałaby obowiązywanie wyższych stawek podatkowych. Oznacza to, że 1 stycznia 2017 r. nastąpi powrót do progu 22% oraz 7% VAT. W wypowiedziach medialnych wielokrotnie potwierdzał to były minister finansów Mateusz Szczurek.

Wystawianie faktur on-line

Zarejestruj się w intaxo.pl i wystawiaj faktury przez internetZakładam konto


Eksperci twierdzą, że powrót do niższych stawek VAT nie wpłynie w znaczący sposób na kondycję polskich przedsiębiorstw, ale może ją nieco poprawić. Co ważne, zmiany będą jednak skutkowały nowymi obowiązkami po stronie firm. Przede wszystkim, przedsiębiorcy będą zmuszeni do dostosowania swoich systemów wystawiania faktur oraz sposobu prowadzenia ewidencji do zmienionych stawek podatku. Z kolei przedsiębiorcy rejestrujący sprzedaż przy pomocy kasy fiskalnej będą musieli dokonać ich przeprogramowania.

Zobacz także:

VAT i luka podatkowa