Usługi kształcenia kierowców, które wykonują szkoły nauki jazdy w myśl przepisów nie podlegają obowiązkowi podatkowemu z tytułu VAT ze względu na fakt, że szkolenia na kierowców służą podniesieniu kwalifikacji zawodowych osób ubiegających się o prawo jazdy. Czytaj dalej »
Przedsiębiorca dokonujący rozliczeń podatkowych z urzędem skarbowym poprzez ryczałt ewidencjonowany musi trzymać się sztywnych przepisów dotyczących tego właśnie modelu rozliczeń. Oznacza to ni mniej ni więcej jak tylko świadczenie usługi lub sprzedaż na rzecz innych podmiotów niż jego obecny lub też były pracodawca. Czytaj dalej »
Podatek leśny jest świadczeniem na rzecz gminy na terenie której prowadzona jest działalność leśna do której zalicza się gospodarowanie lasem
Pobierany jest też z terenów, gdzie gospodaruje się zwierzyną, urządzaniem, ochroną, utrzymywaniem i powiększaniem upraw leśnych a także pozyskiwaniem i sprzedażą w stanie niezmienionym drewna, żywicy, kory, igliwia, karpiny, choinek oraz płodów runa leśnego. Czytaj dalej »
Przepisy dotyczące rozliczeń podatkowych podają jako podstawowy termin wywiązania się z tego obowiązku okres miesiąca. Przedsiębiorca może jednak płacić podatki kwartalnie co jest dla niego z punktu widzenia obrotu środkami firmowymi bardziej korzystne – nie rozlicza się bowiem w okresach miesięcznych lecz trzy miesięcznych. Czytaj dalej »
Pozbycie się z firmy towarów, które utraciły swą wartość użytkową w wyniku niemożności dokonania ich wcześniejszej sprzedaży tak naprawdę nie niesie za sobą jedynie straty czasu oraz pieniędzy. Czytaj dalej »
Zgodnie z paragrafem 11. rozporządzenia o księdze przychodów i rozchodów, musi być ona prowadzona w sposób rzetelny i niewadliwy. Co to oznacza w praktyce?
Pojęcia rzetelności i niewadliwości księgi przychodów i rozchodów zostały wyjaśnione w powyższym rozporządzeniu. Czytaj dalej »
Wielu przedsiębiorców, zwłaszcza początkujących, zastanawia się, jakich formalności muszą dopełnić, by otrzymywać należny firmie zwrot PIT na rachunek bankowy. Okazuje się jednak, że nie wymaga to żadnych działań. Czytaj dalej »
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, obrót złotem inwestycyjnym jest czynnością zwolnioną z podatku VAT. Mimo to, należy prowadzić taką ewidencję sprzedaży złota, która pozwala zidentyfikować jego nabywców. Czytaj dalej »
Zgodnie z przepisami, każdy przedsiębiorca ma obowiązek odpowiedniego przechowywania źródłowych dokumentów księgowych związanych z prowadzoną działalnością. Choć ustawodawca zaznaczył, że okres ich przechowywania ma wynosić 5 lat, to w praktyce jest to nawet 6 lat. Czytaj dalej »
Księgowość online (internetowa) robi ostatnio zawrotną karierę wśród przedsiębiorców, zwłaszcza tych młodych. Nic w tym dziwnego, gdyż oprogramowanie do księgowości dostępne poprzez przeglądarkę internetową to znaczne ułatwienie dla tych, którzy wolą sami się rozliczać. Czytaj dalej »