Podatek progresywny – zwany inaczej skalą podatkową – to forma opodatkowania działalności gospodarczej, w której po przekroczeniu progu podatkowego zmienia się stawka podatku.
Obecnie w Polsce mamy dwie stawki podatku progresywnego (czyli skali podatkowej) – 18% oraz 32%. Czytaj dalej »
Wynoszący 19% podatek liniowy jest korzystną opcją dla osób prowadzących działalność gospodarczą, które osiągają wysokie dochody (około 100 tys. zł rocznie), nie mają małżonka oraz dzieci. Czytaj dalej »
Podatnicy, którzy opłacają wybrali rozliczanie podatku dochodowego na zasadach ogólnych tj. za pomocą skali podatkowej lub liniowo, mają obowiązek uiszczania zaliczek na podatek dochodowy. Mogą to robić co miesiąc lub co kwartał. Czytaj dalej »
Łączenie pracy na etacie i własnej działalności gospodarczej jest coraz popularniejsze, zwłaszcza wśród osób wykonujących tzw. wolne zawody, jak np. grafików, informatyków czy dziennikarzy. Czytaj dalej »
Często zdarza się, ze faktury są wystawiane przed wykonaniem danej usługi lub dostawą towaru. Zgodnie z art. 86 ust.12 ustawy o VAT, prawo do obniżenia kwoty należnego podatku powstaje z chwilą nabycia prawa do rozporządzania towarem lub wykonania usługi. Czytaj dalej »
Dla przedsiębiorców, którzy z prowadzonej działalności gospodarczej uzyskują roczny dochód poniżej 100 tys. zł, opodatkowanie wynoszącym 19% liniowym nie będzie korzystne. Podatek liniowy jest natomiast opłacalny przede wszystkim dla dobrze zarabiających, bezdzietnych singli. Czytaj dalej »
Przedsiębiorca jeżeli jest w stanie udowodnić, że konieczny jest dla niego samochód w firmie może zaliczyć w koszty uzyskania przychodu paliwo oraz wydatki eksploatacyjne związane z użytkowaniem tego pojazdu. Czytaj dalej »
Wydatki ponoszone na zakup towarów i usług i udokumentowane opłaconą fakturą stanowią podstawę odliczeń podatkowych. W przypadku kiedy przedsiębiorca nie opłacił swoich zobowiązań w terminie 30 dni po upłynięciu terminu musi pomniejszyć podstawę opodatkowania. Czytaj dalej »
Pomyłki w rozliczeniach zdarzają się bardzo często i każdy przedsiębiorca wcześniej czy później spotyka się z taką sytuacją. Jakie błędy pojawiają się najczęściej? Na co należy zwrócić uwagę? Co zrobić by uniknąć przykrych konsekwencji pomyłki? W jaki sposób poprawić błędy? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym artykule. Czytaj dalej »
Czym jest rejestr zakupu i sprzedaży VAT? Jakie informacje powinny się znaleźć w rejestrze VAT? W jaki sposób należy prowadzić rejestr VAT? Jakich wydatków nie trzeba ujmować w rejestrze VAT? To najczęściej zadawane pytania w zagadnieniu o ewidencji – rejestru VAT, odpowiemy sobie na nie w poniższym artykule. Czytaj dalej »