Biuro rachunkowe czy księgowość online?

Kategoria:Podatki | |
Program do faktur
Księgowość online (internetowa) robi ostatnio zawrotną karierę wśród przedsiębiorców, zwłaszcza tych młodych. Nic w tym dziwnego, gdyż oprogramowanie do księgowości dostępne poprzez przeglądarkę internetową to znaczne ułatwienie dla tych, którzy wolą sami się rozliczać.

Każdego roku w naszym kraju powstaje ponad trzysta tysięcy nowych firm. Większość to małe, często jednoosobowe działalności gospodarcze. Patrząc tylko na tą wartość, można odnieść wrażenie, że Polska to gospodarcza potęga Europy. Niestety zagłębiając się w temat, szybko dowiadujemy się, że podobna ilość firm upada. Powodów takiego stanu rzeczy jest zapewne tyle ile osób, które podejmują decyzję o otwarciu własnej firmy.

Niestety najczęstszą przyczyną jaką podają przedsiębiorcy to duże koszty prowadzenia firmy. To wysokie składki, które musi odprowadzić do ZUS młody przedsiębiorca, podatek dochodowy sięgający 1/5 dochodów czy podatek od towarów i usług przyczyniają się do sytuacji, w której małe firmy nie radzą sobie dobrze. Niestety jest też inny koszt, który ponoszą przedsiębiorcy każdego miesiąca - opłata za korzystanie z usług biura rachunkowego.

Ziarnko do ziarnka...

W Polsce od dawna działa swego rodzaju lobby księgowe, które skutecznie wbiło do głowy przedsiębiorcom, że biuro rachunkowe i księgowa za cokolwiek odpowiadają. Młodzi przedsiębiorcy bezpośrednio po zarejestrowaniu firmy (a często przed) biegną od jednego do drugiego biura rachunkowego szukając najkorzystniejszej oferty. Oczywiście ceny takich usług są bardzo zbliżone i biura nie muszą specjalnie konkurować między sobą - każde z nich zdobędzie swoją ilość klientów. Każdy przedsiębiorca korzystający z usług księgowych musi co miesiąc zapłacić około 200zł. Często tłumaczą się, że księgowanie jest trudne, łatwo o pomyłkę a kary nakładane przez fiskusa olbrzymie. Powtarzają dokładnie to, co usłyszeli od swojej księgowej. Co gorsza, wielu właścicieli firm twierdzi, że w razie pomyłki to nie oni a biuro rachunkowe poniesie karę nałożoną przez skarbówkę. Jest to oczywiście fikcja, gdyż prawo podatkowe wyraźnie mówi, że tylko podatnik ponosi odpowiedzialność i nikt inny.

Na potrzeby przedsiębiorców stworzona została internetowa aplikacja do księgowości. Aby samemu rozliczać się z fiskusem i nie płacić rocznie ponad dwa tysiące księgowej, wystarczy wystawiać faktury w programie intaxo.pl oraz wpisywać poniesione przy prowadzeniu działalności koszty. System samemu obliczy jaki podatek dochodowy musimy zapłacić na koniec miesiąca, wygeneruje wszelkie potrzebne druki tj. KPiR, VAT7, PIT5.

Korzystając z księgowości internetowej ponosimy jedynie roczną opłatę za korzystanie z konta. Miesięcznie to koszt kilkunastu złotych. To ponad dziesięć razy mniej niż życzy sobie księgowa, która robi dokładnie to co teraz Ty - wprowadza do programu księgowego faktury i koszty. Prowadząc firmę, już po roku zbierze się ładna sumka, którą lepiej przeznaczyć na reklamę lub zainwestować w stronę internetową młodego przedsiębiorstwa.

Świadomość ważniejsza niż pieniądze

Jako przedsiębiorca korzystający z oprogramowania do księgowości, oprócz znacznych oszczędności, zyskujesz coś bardziej wartościowego. Prowadząc księgowość przy użyciu aplikacji intaxo widzisz jak wyliczane są podatki wraz z wprowadzanymi danymi. Stajesz się świadomy finansów firmy i w każdej chwili możesz dokonać zakupu np. sprzętu firmowego aby w ten sposób obniżyć podatek. Jest to niemożliwe przy korzystaniu ze standardowego biura rachunkowego, gdzie informacja o wysokości podatku do zapłaty zawsze jest niespodzianką.

Czas to pieniądz

Co często podkreślają przedsiębiorcy, nawet przy korzystaniu z usług zewnętrznego biura rachunkowego, tracony jest cenny czas. Przede wszystkim dlatego, że musimy co miesiąc sami dojeżdżać do biura i przekazywać księgowej dokumenty. Ci z kolei muszą je ręcznie przepisać do odpowiedniego programu komputerowego (kalkulator nie wchodzi w grę) a to też trwa. Gdy już nasza kochana księgowa (a raczej jej program) wyliczy jaki mamy do zapłaty podatek dzwoni do nas lub wysyła maila. To jest jeden z tych maili, których najbardziej nie lubimy. Jest już za późno, by dokonać zakupu na firmę aby uniknąć zapłacenia podatku.

Rozwiązaniem staje się tu aplikacja do księgowości. Wprowadzamy na bieżąco wszelkie koszty, wystawiamy faktury (rachunki) a system pokazuje nam aktualny podatek do zapłaty. Jeśli zachodzi potrzeba, możemy udać się na zakupy i obniżyć maksymalnie podatek, jaki przyjdzie nam zapłacić. Oszczędzamy w ten sposób wiele pieniędzy i czasu, który możemy przeznaczyć na jeszcze szybszy rozwój naszej firmy.