Jaka jest kwota wolna od podatku?

Kategoria:Podatki | |
Program do faktur
Kwota wolna od podatku to poziom dochodów, przy uzyskaniu których podatnik nie musi odprowadzać podatku dochodowego na rzecz państwa. Oto garść przydatnych informacji, jaka jest kwota wolna od podatku obowiązująca w naszym kraju i jakie zmiany szykują się w tym zakresie.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, kwota wolna od podatku w naszym kraju wynosi obecnie 3091 zł. Oznacza to, że jeśli podatnik uzyskał w ciągu roku przychody mniejsze lub równe tej kwocie, nie ma obowiązku odprowadzania na rzecz państwa podatku dochodowego. Jeżeli natomiast przychody przekroczyły magiczny próg 3091 zł, suma podatku zostanie pomniejszona o 556,02 zł, co stanowi 18% kwoty wolnej od podatku. Należy przy tym pamiętać, że nawet osoby, których dochody nie przekroczyły 3091 zł w skali roku, muszą rozliczyć się z nich z fiskusem, składając w odpowiednim terminie właściwy formularz PIT.

Co ciekawe, obowiązująca w Polsce kwota wolna od podatku jest… niekonstytucyjna. Tak orzekł Trybunał Konstytucyjny w październiku 2015 r. i dał posłom czas na wprowadzenie zmian do listopada 2016 r. – tak, aby nowa kwota od podatku mogła zacząć funkcjonować od 1 stycznia 2017 r. Zdaniem Trybunału, powinna ona wynosić co najmniej 6549,12 zł, gwarantując obywatelom minimum egzystencji. Podwyższenie kwoty wolnej od podatku było również sztandarową zapowiedzią wyborczą prezydenta Andrzeja Dudy i premier Beaty Szydło. Według ostatnich doniesień medialnych, w resorcie finansów trwają prace nad projektem ustawy, zgodnie z którą kwota wolna od podatku miałaby być podwyższana stopniowo, do 8 tys. zł w 2021 r. Prezydent postuluje natomiast jednorazową podwyżkę do 8 tys. zł już od 2017 r. W najbliższych tygodniach odpowiednie projekty nowych przepisów powinny trafić do Sejmu.