Umowa o dzieło – jaki PIT należy wypełnić?

Kategoria:Podatki | |
Program do faktur
„Pracuję na umowę o dzieło, jaki PIT mam wypełnić” – takie pytanie zadaje sobie wiele osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych. Odpowiedź jest bardzo prosta: PIT 37, podobnie jak wszyscy inni, których wynagrodzenie pochodzi z umowy-zlecenia.

Wiele osób chcących rozliczyć się z fiskusem z przychodów osiągniętych w danym roku podatkowym zastanawia się, jaki PIT wypełnić. Wszystko zależy od tego, jakie są źródła dochodu podatnika.

Umowa o dzieło – jaki PIT?
W przypadku umowy o dzieło, umowy zlecenia, umowy o pracę oraz przychodów pochodzących z rent, emerytur, stypendiów oraz świadczeń przedemerytalnych podatników obowiązuje najpopularniejszych druk, czyli PIT 37. Co ważne, przychody muszą pochodzić ze źródeł położonych na terytorium Polski, a płatnicy musieli od nich pobierać zaliczki na podatek dochodowy. W zeznaniu podatnik wykazuje przychody ze wszystkich powyższych, a dotyczących jego źródeł i wybiera opcję rozliczenia (indywidualnie, z małżonkiem, z samotnie wychowywanym dzieckiem). Jeśli podatnik chce przy tym skorzystać z przysługującej mu ulgi podatkowej, do PIT-u 37 należy dołączyć odpowiednio wypełniony załącznik.

PIT 36, PIT 38, PIT 39 – dla kogo?
PIT 37 to najpopularniejszy, ale nie jedyny druk przeznaczony do rozliczeń z fiskusem. W zależności od źródeł osiąganych przychodów rozliczać się można również przy pomocy druku:
  • PIT 36 – przeznaczonego dla osób, które w danym roku podatkowym prowadziły pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych (przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą opodatkowaną linowo składają natomiast PIT 36L)
  • PIT 38 – dotyczy on osób, które uzyskały przychody z kapitałów pieniężnych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych, pożyczonych papierów wartościowych, pochodnych instrumentów finansowych oraz realizacji praw z nich wynikających lub z udziałów w spółkach mających osobowość prawną
  • PIT 39 – przeznaczony dla osób, które w danym roku podatkowych uzyskały przychody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych nabytych lub wybudowanych po 31 grudnia 2008 r.

Dla przedsiębiorców, którzy dopiero zaczęli przygodę z własnym biznesem i mają problem z prawidłowym wypełnieniem zeznania rocznego, dobrym rozwiązaniem jest biuro rachunkowe online Intaxo. Oferuje ono wsparcie osobistej księgowej przy maksymalnej oszczędności czasu i pieniędzy, umożliwiając m.in. przesyłanie firmowych kosztów za pomocą telefonu oraz szybkie wystawianie faktur w specjalnej aplikacji.