Co to jest ulga podatkowa i kto może z niej skorzystać?

Kategoria:Podatki | |
Program do faktur
Każda osoba rozliczająca w Polsce podatek dochodowy – o ile spełnia określone w przepisach przesłanki – ma prawo skorzystać z przewidzianych przez ustawodawców ulg podatkowych. Co to jest ulga podatkowa, jakie są jej rodzaje i kto może z nich skorzystać? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym poradniku.

Ulga podatkowa to przewidziane w przepisach prawa podatkowego wszelkiego rodzaju obniżki, odliczenia oraz zwolnienia, których zastosowanie powoduje obniżenie podstawy opodatkowania lub wysokości podatku. W naszym kraju obowiązują różne ulgi podatkowe – przeznaczone dla rodziców, osób niepełnosprawnych czy przedsiębiorców.

Ulga na dzieci – pozwala ona obniżyć podatek o 1112,04 zł na dziecko. Rodzice z trójką dzieci zwiększają odliczaną kwotę o 50% na trzecią pociechę, zaś na czwartą i każdą następną suma odliczenia rośnie o 100%.

Ulga internetowa – przeznaczona dla tych, którzy po raz pierwszy zaczęli opłacać rachunki za Internet, można ją odliczać przez dwa kolejne lata, a maksymalna kwota odliczenia wynosi 760 zł rocznie.

Ulga rehabilitacyjna – dotyczy zarówno osób niepełnosprawnych (o dochodach nieprzekraczających 9120 zł rocznie), jak i ich opiekunów. Wydatki nielimitowane można odliczyć w całości, zaś limitowane – do kwoty 2280 zł rocznie.
Ulga dla krwiodawców – wylicza się ją, mnożąc wyrażoną w litrach ilość oddanej krwi przez 130 zł. Przeznaczona tylko dla podatników, których rocznych dochód przekracza 60 017 zł.

Ulga na przedszkola i żłobki – skierowana dla pracodawców, którzy pokrywają wydatki pracownika na żłobek, przedszkole lub opiekunkę dla dziecka z środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Jej wysokość nie może przekroczyć 400 zł rocznie na dziecko w przypadku żłobków i 200 zł w przypadku przedszkoli.

Ulga abolicyjna – dotyczy osób, które dotychczas pracowały zagranicą i chcą wrócić do Polski. Polega ona na zmniejszeniu podatku o różnicę wynikającą z wysokości składek podatkowych w Polsce i zagranicą.
Ulga na nowe technologie – przeznaczona dla osób prowadzących działalność gospodarczą, pozwala na zwrot do 50% wydatków poniesionych na wdrożenie w firmie zaawansowanych rozwiązań technologicznych. Wysokość zwrotu zależy m.in. od wielkości firmy oraz rodzaju wydatków.

Kto może skorzystać z ulg podatkowych?
Jeśli chodzi o osoby osiągające przychody ze stosunku pracy (umowa o pracę, umowa zlecenie, umowa o dzieło), emerytów, rencistów czy studentów pobierających stypendia, to każdy z nich może skorzystać z każdej ulgi przeznaczonej dla osób fizycznych, o ile oczywiście spełnia kryteria. Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku przedsiębiorców. Możliwość skorzystania z ulg podatkowych zależy bowiem od formy opodatkowania firmy.

I tak pod względem ulg podatkowych najkorzystniejsze jest opodatkowanie firmy na zasadach ogólnych – wówczas przedsiębiorca ma prawo do skorzystania ze wszystkich ulg, zarówno dla osób fizycznych, jak i dla firm. Przedsiębiorcy prowadzący działalność opodatkowaną ryczałtem nie mogą skorzystać z ulgi na dziecko, chyba że łączą prowadzenie firmy z pracą z etacie. Z kolei przedsiębiorcy opodatkowani liniowo lub przy pomocy karty nie mają prawa do żadnej z ulg podatkowych.
Księgowość Intaxo pomaga rozliczyć ulgi podatkowe
Szybkie i prawidłowe rozliczanie ulg podatkowych oraz wszelkich innych odliczeń od dochodu umożliwia księgowość online Intaxo. Specjalny program pozwala przedsiębiorcom, również tym początkującym, samodzielnie prowadzić księgowość i generować wszystkie niezbędne dokumenty. Oczywiście na koniec roku podatkowego na podstawie wcześniejszej dokumentacji można wygenerować odpowiedni formularz PIT, gotowy do złożenia w urzędzie. Do dyspozycji przedsiębiorców pozostaje także biuro rachunkowe online, w którym profesjonalna kadra księgowa służy swoją pomocą i poradami.