Zastanawiasz się, czy być vatowcem? Oto rada eksperta!

Kategoria:Podatki | |
Program do faktur
Jedną z najpoważniejszych decyzji, przed którą stają przyszli przedsiębiorcy, jest kwestia opodatkowania ich firmy podatkiem VAT. Choć istnieje wiele rodzajów działalności, które – zgodnie z prawem – mają obowiązek rejestracji jako podatnik VAT, to jednak w przepisach uwzględniono również szereg zwolnień od tego obowiązku. Czy być vatowcem czy lepiej skorzystać z możliwości zwolnienia? Podpowiadamy!
Kiedy muszę być vatowcem?
Rodzaje działalności oraz wartość sprzedaży, które zobowiązują przedsiębiorcę do rejestracji jako podatnik VAT wymieniono w art. 113 ustawy o VAT. W ustawie tej wymieniono również podstawy do zwolnienia z tego obowiązku. Do podmiotów, które mogą skorzystać ze zwolnienia zaliczają się więc m.in. podatnicy, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym 200 tys. zł oraz podatnicy rozpoczynający wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu w trakcie roku podatkowego, jeżeli przewidywana przez podatnika wartość sprzedaży nie przekroczy – w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży – kwoty 200 tys. zł.
Czy być vatowcem?
Decyzja o rejestracji jako podatnik VAT (przy możliwości skorzystania ze zwolnienia), zależy tak naprawdę od indywidualnej sytuacji każdej firmy. Jeżeli jej klientami są przede wszystkim inne firmy, to status podatnika VAT będzie olbrzymim atutem – czynni podatnicy VAT kupując towary lub usługi od innych vatowców mogą bowiem odliczyć wykazany na fakturze podatek. Status vatowca opłaci się również, gdy firma wydaje duże kwoty na inwestycje (w sprzęt, samochody, lokale, maszyny) – wówczas przedsiębiorca może odliczyć podatek od zakupów i starać się o jego zwrot. Rejestracja jako podatnik VAT jest także bardzo korzystna, kiedy przedsiębiorca świadczy usługi na rzecz zagranicznych kontrahentów, gdyż wtedy obowiązek opodatkowania przechodzi na nabywcę (odwrotne obciążenie), ale sprzedawca ma prawo odliczyć VAT od zakupów.
Jak zostać vatowcem?
Kiedy decyzja o rejestracji jako czynny podatnik VAT już zapadnie, należy jeszcze dopełnić niezbędnych formalności. Polegają one na złożeniu w odpowiednim urzędzie skarbowym formularza VAT-R (przed dokonaniem pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu, czyli w praktyce przed wystawieniem faktury). Rejestracja ta jest bezpłatna.