Zasiłek chorobowy – czy jest przychodem w KPiR?

Kategoria:Podatki | |
Program do faktur
Choroba może przytrafić się każdemu, także osobie prowadzącej własną działalność gospodarczą. Przedsiębiorcom – po spełnieniu określonych warunków – przysługuje wówczas zasiłek chorobowy. Czy należy traktować go jako przychód i księgować w KPiR? Podpowiadamy!

Na początek przypomnienie, w jakich sytuacjach przedsiębiorcom przysługuje zasiłek chorobowy. Jest on zarezerwowany dla przedsiębiorców podlegających dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu, ale dopiero po upływie 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia. „Nieprzerwane ubezpieczenie” oznacza w tym przypadku terminowe opłacanie składek – jeśli zostaną opłacone za późno, podleganie ubezpieczeniu ulega przerwaniu.
Czy zasiłek chorobowy jest przychodem w KPiR?
Jeśli przedsiębiorca otrzymał już zasiłek, nie jest on przychodem osiąganym w ramach prowadzenia działalności gospodarczej i nie wpisuje się go do księgi przychodów i rozchodów. Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, zasiłek chorobowy jest traktowany jako „inne źródło przychodów” i opodatkowany według skali podatkowej (18% i 32%). Jego rozliczenia dokonuje się w rocznej deklaracji podatkowej na podstawie deklaracji otrzymanej z ZUS-u.