Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 25 marca 2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy (Dz. Czytaj dalej »
Leasing jest obok kredytu najbardziej powszechną formą finansowania zakupu sprzętu na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej.
Najczęściej leasingowane są samochody, choć zdarza się, że objęty zostaje nim również sprzęt biurowy czy rolniczy. Czytaj dalej »
Split Payment, czyli mechanizm podzielonej płatności, został w Polsce wprowadzony stosunkowo niedawno. Wiele osób wyraża swoją dezaprobatę wobec takiego rozwiązania, ponieważ jest to dodatkowy obowiązek dla przedsiębiorców, który dodatkowo niekoniecznie w ogóle będzie spełniał swoje zadanie w sposób efektywny. Czytaj dalej »
Odpowiednie wycenienie wartości firmy może być problematyczne, jeżeli nie wybierze się właściwej metody. Znanie wartości swojego przedsiębiorstwa jest potrzebne w wielu różnych sytuacjach.
Jeżeli pragniemy uzyskać kredyt z banku lub pozyskać dodatkowych inwestorów, to niezbędna jest znajomość wartości swojej firmy. Czytaj dalej »
Działalność bez rejestracji to nic innego jak forma uzyskiwania przychodu pozbawiona obowiązku zakładania własnej działalności gospodarczej. Bardziej formalnie nazywana jest ta forma zarobkowa jako "działalność nieewidencjonowana". Czytaj dalej »
W większości przypadków darowizny przekazywane w trakcie roku podatkowego odliczyć można dopiero w zeznaniu rocznym, z zachowaniem odpowiednich limitów. Niektóre darowizny można jednak zakwalifikować do kosztów uzyskania przychodów i zaksięgować w KPiR. Czytaj dalej »
Car sharing to coraz popularniejsza usługa polegająca na samoobsługowym wynajmie samochodu, np. na kilka godzin. Oczywiście mogą z niej korzystać także przedsiębiorcy, a związane z tym wydatki wliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Czytaj dalej »
Karta podatkowa to jedna z możliwych form opodatkowania działalności gospodarczej. Kto może z niej skorzystać, jakie są jej zalety i wady – odpowiadamy na te i inne pytania!
Karta podatkowa to forma opodatkowania działalności gospodarczej przeznaczona dla przedsiębiorców indywidualnych oraz spółek cywilnych. Czytaj dalej »
Skala podatkowa to jedna z możliwych form opodatkowania działalności gospodarczej, określana również mianem opodatkowania ogólnego. Jej główną cechą jest tzw. progresja, czyli stawki podatkowe rosnące po przekroczeniu przez podatnika ustawowych progów. Czytaj dalej »
Składanie deklaracji VAT w odpowiednich terminach jest jednym z najważniejszych obowiązków przedsiębiorcy. Co jednak, jeśli osoba prowadząca firmę spóźni się ze złożeniem deklaracji? Sprawdzamy, jakie grożą jej konsekwencje!
Przypomnijmy – przedsiębiorcy rozliczający się z podatku VAT w okresach miesięcznych mają obowiązek złożenia odpowiedniej deklaracji do 25. Czytaj dalej »