Jak rozliczać car sharing?

Kategoria:Podatki | | Intaxo
Program do faktur
Car sharing to coraz popularniejsza usługa polegająca na samoobsługowym wynajmie samochodu, np. na kilka godzin. Oczywiście mogą z niej korzystać także przedsiębiorcy, a związane z tym wydatki wliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Car sharing jest usługą dostępną w kilku największych miastach w Polsce, ale biorąc pod uwagę fakt, że cieszy się rosnącą popularnością, to z pewnością wkrótce trafi także do mniejszych miejscowości. Na czym polega car sharing? Firmy oferujące samoobsługowy wynajem samochodów mają w miastach kilka punktów, w których stacjonują auta. Jeśli ktoś pilnie potrzebuje samochodu, dzięki specjalnej aplikacji w ciągu kilku chwil może wynająć pojazd na określony czas, np. na kilka godzin. Przy pomocy aplikacji otwiera się samochód i zamyka. Zazwyczaj auto jest w pełni zatankowane, ale jeśli wypożyczamy samochód na dłużej, w schowku znaleźć można kartę flotową, dzięki której można dotankować pojazd. Płaci się np. za czas korzystania z samochodu, liczbę przejechanych kilometrów czy dany odcinek (z punktu A do punktu B).
Car sharing w kosztach firmy
Nie ma wątpliwości, że codziennością wielu przedsiębiorców są podróże – na spotkania z klientami, do hurtowni, sklepów, siedziby firmy, na branżowe targi itp. Bez wątpienia usługę car sharing – jeśli wypożyczonym autem odbywają oni podróże służbowe – można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu, przy czym oczywiście potrzebna jest do tego faktura, dokumentująca wypożyczenie auta.

Jak wynika z art. 86a ust. 2 ustawy o VAT, wydatki z tytułu używania samochodów osobowych na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze dają przedsiębiorcy możliwość odliczenia 50% VAT-u. Dotyczy to także faktury z tytułu car sharingu.

Istnieje także możliwość odliczenia 100% VAT-u z faktury dotyczącej usług car sharingu, jednak w takim przypadku przedsiębiorca ma już obowiązek prowadzenia odpowiedniej kilometrówki. Co ciekawe, w art. 86a ust. 5 pkt. 1 ustawy o VAT zaznaczono, że ewidencji nie trzeba prowadzić jeżeli samochód jest wykorzystywany wyłącznie do oddania w odpłatne używanie na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, ale to niestety tylko teoria. Jednak dla urzędu skarbowego już przejazd do klienta czy przeparkowanie auta to czynności, które wykluczają samochody wykorzystywane w ramach car sharingu za używane wyłącznie do celów najmu. Potwierdzają to interpretacje indywidualne, np. dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 5 marca 2015 r. (nr IBPP2/443-1138/14/IK), w której stwierdzono, że zwolnienie z obowiązku ewidencji nie obowiązuje, gdy pojazd jest wykorzystywany do jakichkolwiek innych celów niż najem (np. tankowanie). Wobec tego rozliczenie 100% VAT-u z faktury z tytułu car sharingu jest możliwe tylko i wyłącznie na podstawie prowadzonej przez przedsiębiorcę ewidencji.







ObsługaJPK
Strona używa cookies - tzw. ciasteczek. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień cookies.
Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.