Prowadzenie działalności gospodarczej często wiąże się z wykorzystywaniem samochodu firmowego. Choć samo kupno samochodu firmowego nie nastręcza zbyt wielu problemów, to sprzedaż wiąże się już z kilkoma ważnymi formalnościami, które warto mieć na uwadze, aby poprawnie przeprowadzić procedurę transakcji i późniejszego jej rozliczenia. Czytaj dalej »
Podatek u źródła to podatek, który ma obowiązek pobierać przedsiębiorca dokonujący płatności poza granicą Rzeczypospolitej polskiej za usługi wymienione w artykule 29 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Czytaj dalej »
W dniu 3 kwietnia 2019 roku Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ostateczną wersję Ustawy o zmianie ustawy od podatków i usług oraz ustawy - Prawo o miarach, wprowadzając tym samym kasy online do życia przedsiębiorców. Czytaj dalej »
Według ordynacji podatkowej obowiązek podatkowy jest zaistnieniem zdarzenia, które określone jest w ustawach. Zdarzenie to rodzi powinność przymusowej zapłaty (w ustawie nazywanej świadczeniem pieniężnym). Czytaj dalej »
Każdy przedsiębiorca powinien zdawać sobie sprawę z faktu, że może czekać go kontrola podatkowa. Urzędy Skarbowe potrafią działać bardzo prężnie, a ich celem jest wykrycie nieprawidłowości oraz niezgodnych z prawem zachowań, za które grożą niejednokrotnie surowe kary. Czytaj dalej »
Wybranie odpowiedniej formy opodatkowania to często przysłowiowe być albo nie być dla podatnika. Przedsiębiorcy, którzy świadczą usługi taxi, mogą wybrać jedną spośród czterech opcji opodatkowania jednoosobowej działalności gospodarczej. Czytaj dalej »
Kasa fiskalna z roku na rok staje się coraz popularniejsza. W wielu przypadkach przedsiębiorca zobowiązany jest do jej posiadania i ewidencjowania swojej sprzedaży.
Czy jednak fotograf musi posiadać kasę fiskalną, czy może prowadzić swoją działalność bez niej?
Kasa fiskalna a limit obrotu
Jeśli w danym roku podatkowym, podatnik nie przekroczył obrotu powyżej 20 tysięcy na rzecz osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej, a także rolników ryczałtowanych, nie jest zobowiązany do posiadania kasy fiskalnej. Czytaj dalej »
Terminy takie jak delegacja i relokacja niejednokrotnie są mylone, a tym samym używane niezgodnie z sytuacją, która nastąpiła lub dopiero ma nastąpić.
Właściwe określenie czynności, jakie wykonać ma pracownik, określa zakres świadczeń, jakie mu przysługują z powodu wyjazdu, a także nakłada na pracodawcę obowiązki. Czytaj dalej »
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 25 marca 2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy (Dz. Czytaj dalej »
Leasing jest obok kredytu najbardziej powszechną formą finansowania zakupu sprzętu na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej.
Najczęściej leasingowane są samochody, choć zdarza się, że objęty zostaje nim również sprzęt biurowy czy rolniczy. Czytaj dalej »