Czy jednak fotograf musi posiadać kasę fiskalną, czy może prowadzić swoją działalność bez niej?
Kasa fiskalna a limit obrotu
Jeśli w danym roku podatkowym, podatnik nie przekroczył obrotu powyżej 20 tysięcy na rzecz osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej, a także rolników ryczałtowanych, nie jest zobowiązany do posiadania kasy fiskalnej. Jednak jeśli fotograf przekroczy wyznaczoną kwotę, wtedy konieczne jest ewidencjonowanie sprzedaży przy użyciu kasy fiskalnej.
Zwolnienie przedmiotowe
Fotograf, prowadząc działalność, może skorzystać ze zwolnienia przedmiotowego z kasy fiskalnej. Jednak musi on wcześniej spełnić ustalone warunki, których wykaz znajduje się w załączniku Rozporządzenia Finansów.
Warunki, jakie musi spełnić fotograf, aby skorzystać ze zwolnienia przedmiotowego:
- Fotograf uzyska zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem banku, poczty albo spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej.
- Dowody potwierdzające zapłatę jasno określają, jakich czynności dotyczyła wpłata.
W jakich przypadkach fotograf musi posiadać kasę fiskalną?
Fotograf nie ma możliwości skorzystania ze zwolnienia podmiotowego ani przedmiotowego z kasy fiskalnej, jeśli przeprowadzał dostawę sprzętu fotograficznego, z wyłączeniem części oraz akcesoriów do sprzętu i wyposażenia fotograficznego. Wówczas już od pierwszego dnia prowadzenia firmy, zobowiązany jest do posiadania kasy fiskalnej. Możliwość zwolnienia z ewidencjonowania usług z zastosowaniem kasy fiskalnej, nie dotyczy dostawy zapisanych oraz niezapisanych nośników danych cyfrowych czy analogowych.