Kwiecień to ostatni moment na dokonanie rocznego rozliczenia się przed fiskusem. Poniżej przedstawione zostały jakie ulgi można zastosować. Aby skorzystać z niektórych z nich niezbędne może być okazanie dodatkowych dokumentów potwierdzających nasz tytuł do ubiegania się o taką ulgę.
Ulga prorodzinna
Najbardziej popularna z możliwych, w tym przypadku ustawodawca przewidział różny zakres kwotowy w zależności od liczby dzieci. Przy jednym dziecku kwota wynosi 1.112,04 złotych/rocznie.
Ulga z tytułu IKZE
Przedstawiając dokument ilustrujący kwotę pobranych oraz zapłaconych składek, podatnik może z takiej ulgi skorzystać.
Ulga na badania i rozwój
Podatnik w tym przypadku jest zobowiązany do przedłożenia oraz prowadzenia ewidencji poniesionych kosztów z tego tytułu. Jest to warunek skorzystania z ulgi i dokonania odliczenia 100-150% poniesionych kosztów.
Ulga na leki
W tym przypadku podatnik również jest zobowiązany do przedłożenia dokumentów potwierdzających poniesione koszty. Ulgę wylicza się jako różnicę kosztów leków i 100,00 złotych
Ulga na samochód
Wynosi 2.280,00 złotych. Podatnik musi legitymować się aktualnym orzeczeniem w przedmiocie stopnia niepełnosprawności.
Ulga na sprzęt rehabilitacyjny
Tutaj ustawodawca zastosował preferencyjne warunki, albowiem odliczeniu podlega cała kwota wydatkowana na sprzęt rehabilitacyjny.
Darowizny na organizacje pozarządowe
Ustawodawca przyjął 6% dochodu podatnika. Koniecznym jest wskazanie podmiotu obdarowanego, czyli numer KRS fundacji, itp.
Darowizny na organizacje kościelne
Kwotowo będzie to podobnie jak w przypadku odliczenia na organizacje pozarządowe, tj. 6%. Tutaj także należy wskazać organizację obdarowaną.
Ulga za internet
Wynosi 760,00 złotych. Podatnik w tym przypadku powinien wykazać źródło poniesionych kosztów właśnie z tego tytułu.
Ulga abolicyjna
Jest to ulga z tytułu podejmowania zatrudnienia za granicą. Podatnik jest zobowiązany przedstawić odpowiednik polskiego formularza PIT-11.