Split Payment - na czym polega?

Kategoria:Podatki | |
Program do faktur
Split Payment, czyli mechanizm podzielonej płatności, został w Polsce wprowadzony stosunkowo niedawno. Wiele osób wyraża swoją dezaprobatę wobec takiego rozwiązania, ponieważ jest to dodatkowy obowiązek dla przedsiębiorców, który dodatkowo niekoniecznie w ogóle będzie spełniał swoje zadanie w sposób efektywny.

Czym dokładnie jest Split Payment i z czym się wiąże?

Mechanizm podzielonej płatności

Split Payment polega na tym, że płatność podzielona jest na dwie części - zwyczajną oraz VAT. Mechanizm podzielonej płatności zakłada, że środki przeznaczone na zapłatę podatku VAT trafiają na specjalnie założone w tym celu konto. Możliwość korzystania z nich jest bardzo ograniczona i obejmuje jedynie wpłatę do Urzędu Skarbowego lub pokrycie VAT przy zakupie. Dla przedsiębiorców, którzy posiadają konto firmowe, bank ma obowiązek nieodpłatnie założyć dodatkowy rachunek przeznaczony właśnie do celów Split Payment. Ostatecznie to do kupującego należy decyzja, czy chce on skorzystać z mechanizmu podzielonej płatności, czy też nie. Wyjątek stanowi pewna grupa podmiotów, która na mocy nowych przepisów została objęta obowiązkowym Split Payment. Chodzi o te firmy, które stosują odwrócony VAT.

Jaki jest cel Split Payment?

Celem Split Payment jest uszczelnienie systemu podatkowego w taki sposób, aby zmaksymalizować wpływy z podatku VAT i uniemożliwić ewentualne próby oszustwa. Jeżeli chodzi o dobrowolne stosowanie mechanizmu podzielonej płatności, to skuteczność tutaj pozostawia raczej wiele do życzenia - nie każdy kupujący musi mieć w końcu ochotę na to, aby z tego właśnie rozwiązania skorzystać. Natomiast tam, gdzie Split Payment jest obowiązkowe, może faktycznie stanowić dobre narzędzie do walki z uchylającymi się od opodatkowania.

Split Payment ma jednak również ciemną stronę. Zamrażanie części środków na rachunku bankowym jest sporą niedogodnością dla przedsiębiorców. Poza tym sama zabawa w dodatkowe rachunki wydaje się być nieco niewygodna. Rzadko kiedy jednak trafiają się pomysły doskonałe.

Mechanizm podzielonej płatności, to rozwiązanie, które nie jest wcale tak rozpowszechnione na świecie, jak mogłoby się wydawać. Oznacza to jednak, że całościowa koncepcja znajduje się wciąż jeszcze w fazie testowania i badania. Swoisty eksperyment ma na celu ograniczenie wyłudzeń podatku VAT, które są ogromnym problemem w wielu zakątkach świata. Uszczuplenie podatku oznacza również zmniejszenie wpływów do budżetu państwa, nic więc dziwnego, że organy państwowe chcą z tym procederem walczyć.