Jednym z obowiązków przedsiębiorców – zarówno tych prowadzących działalność jednoosobową, jak i zatrudniających pracowników – jest terminowe opłacanie składek ZUS. Większość z nich robi to drogą elektroniczną i – jak się okazuje – wcale nie jest to sprawa prosta. Czytaj dalej »
Przedsiębiorcy mają do czynienia z wieloma dokumentami, które składają się na księgowość ich firmy. Jednym z takich dokumentów jest nota korygująca – podpowiadamy, kto i kiedy może ją wystawić. Czytaj dalej »
Najważniejszym krokiem formalnym podczas zakładania własnej działalności gospodarczej jest złożenie wniosku o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, nazywanej w skrócie CEIDG. Czytaj dalej »
Faktura to podstawowy dokument funkcjonujący w obiegu gospodarczym, potwierdzający przeprowadzenie transakcji między stronami. Choć istnieje wiele rodzajów faktur, najczęściej wykorzystywana przez przedsiębiorców jest faktura VAT. Czytaj dalej »
Jeszcze niedawno podatnicy zwolnieni z podatku VAT mieli możliwość dokumentowania transakcji jedynie za pomocą rachunków. Obecnie jednak mogą oni również korzystać z tzw. faktur bez VAT. Jak wystawić fakturę bez VAT i jakie elementy muszą się na niej znaleźć? Podpowiadamy. Czytaj dalej »
Ostatnie dni niestety nie przyniosły dobrych wiadomości w zakresie oczekiwanego przez wszystkich przedsiębiorców zwiększenia kwoty wolnej od podatku. Oznacza to, że zarówno ona, jak i progi podatkowe w tym i przyszłym roku pozostaną bez zmian. Czytaj dalej »
Wielu przedsiębiorców sądzi, że profesjonalny program do fakturowania to rozwiązanie tylko dla dużych firm, które wystawiają większe ilości tego typu dokumentów. Nic bardziej mylnego! Program do fakturowania znacznie ułatwia życie także osobom prowadzącym jednoosobową działalność. Czytaj dalej »
VAT odwrócony to mechanizm polegający na tym, że podatek VAT od transakcji rozlicza nabywca, a nie sprzedawca towaru. W teorii miał on zapobiegać wyłudzeniom podatku VAT na szeroką skalę, a w praktyce sprawia przedsiębiorcom mnóstwo kłopotów. Czytaj dalej »
Coraz więcej osób prowadzących własną działalność gospodarczą decyduje się na samodzielne prowadzenie księgowości. Przemawiają za tym względy oszczędności czasu i pieniędzy. W niniejszym wpisie znajdziecie podpowiedzi, jak prowadzić księgowość jednoosobowej firmy i o czym należy w związku z tym pamiętać. Czytaj dalej »
Co do zasady, kasa fiskalna jest obowiązkowym elementem prowadzenia działalności przez przedsiębiorców dokonujących transakcji z klientami indywidualnymi oraz rolnikami ryczałtowymi. Istnieje jednak również szereg innych sytuacji, kiedy kasa fiskalna jest obowiązkowa. Czytaj dalej »