Umowa o dzieło to cywilnoprawna forma współpracy, której efektem ma być stworzenie konkretnego efektu, np. określonej liczby tekstów, strony internetowej czy bazy danych. Zapłata z tytułu umowy o dzieło jest przychodem, który podlega opodatkowaniu. Czytaj dalej »
Jednym z najważniejszych pytań, stawianych sobie przez przyszłych przedsiębiorców, jest to dotyczące formy prowadzenia działalności. Najpopularniejsze w naszym kraju są bez wątpienia jednoosobowe działalności gospodarcze, choć wiele osób decyduje się również na uruchomienie spółki. Czytaj dalej »
Druk VAT-R to forma zgłoszenia rejestracyjnego firmy jako płatnika podatku VAT. Jeśli uruchamiając własną działalność chcesz lub musisz nim zostać, masz obowiązek złożyć ten formularz przed pierwszą sprzedażą towarów lub usług. Czytaj dalej »
Jedną z obowiązkowych danin płaconych co miesiąc przez przedsiębiorców są składki na Fundusz Pracy. Instytucja ta działa w naszym kraju od 1990 r. i ma na celu łagodzenie skutków bezrobocia. Czytaj dalej »
Każda osoba startująca z własnym biznesem już na początku staje przed bardzo poważną decyzją, związaną z wyborem formy opodatkowania firmy. W polskim prawie istnieją cztery takie formy i każda ma swoje plusy i minusy. Czytaj dalej »
Jednolity Plik Kontrolny to nowy obowiązek księgowo-sprawozdawczy, który dotyczy coraz większej ilości przedsiębiorców. Od kiedy obowiązuje JPK w odniesieniu do poszczególnych grup firm? Sprawdź w naszym poradniku!
Jednolity Plik Kontrolny to zbiór informacji eksportowanych bezpośrednio z systemów informatycznych firmy, podzielony na siedem struktur:
księgi rachunkowe
wyciągi bankowe
informacje o obrocie magazynowym
faktury VAT
ewidencja zakupów i sprzedaży VAT
księga przychodów i rozchodów
ewidencja przychodów
Jego wprowadzenie ma uprościć prowadzenie ewentualnych kontroli skarbowych, skrócić ich czas oraz umożliwić sprawniejsze wyłapywanie nieuczciwych przedsiębiorstw, które dopuszczają się np. Czytaj dalej »
Rozpoczynając własną działalność gospodarczą każdy przedsiębiorca staje przed decyzją dotyczącą formy prowadzenia księgowości. Większość z nich – ze względu na wygodę i koszty – wybiera księgowość uproszczoną, jednak niektórzy są prawnie zobowiązani do prowadzenia księgowości pełnej. Czytaj dalej »
Ministerstwo finansów nakłada na przedsiębiorstwa kolejne obowiązki księgowo-sprawozdawcze w postaci Jednolitego Pliku Kontrolnego. Obowiązek ten wprowadzany jest stopniowo, w zależności od wielkości firmy. Czytaj dalej »
Według rządowych danych, w 2014 r. w Polsce z podatku liniowego korzystało około 473 tys. przedsiębiorców. Tym samym, ta forma opodatkowania należy do jednych z najpopularniejszych. Czy jednak podatek liniowy jest opłacalny dla każdego? Jakie są jego wady i zalety? Sprawdź to w naszym poradniku!
Zacznijmy od przypomnienia, czym w ogóle jest podatek liniowy. Czytaj dalej »
Co do zasady, każdy przedsiębiorca będący czynnym podatnikiem VAT ma obowiązek wystawiania faktur VAT. W pewnych sytuacjach faktury nie zawierają jednak stawki ani kwoty podatku VAT. Jakie to sytuacje? Podpowiadamy!
Zacznijmy od przypomnienia – niektóre rodzaje działalności gospodarczych są zwolnione z opodatkowania VAT. Czytaj dalej »