Jeszcze niedawno wystawianie faktur sprawiało przedsiębiorcom wiele kłopotów, związanych ze żmudnym wpisywaniem danych kontrahentów czy wyliczaniem kwot podatku. Na szczęście rozwój technologii sprawił, że do ich dyspozycji pozostają obecnie nowoczesne programy do fakturowania, dzięki którym wszystkie niezbędne elementy tego typu dokumentów generowane są w sposób zupełnie automatyczny. Czytaj dalej »
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to jedna z najpopularniejszych form prowadzenia własnego biznesu. Mają na to wpływ m.in. stosunkowo niskie koszty jej uruchomienia i rejestracji. Z drugiej strony, spółki z o. Czytaj dalej »
Druk ZUS ZZA służy zgłoszeniu do ubezpieczenia zdrowotnego osoby, która podlega mu wyłącznie z tego tytułu, a także do zgłoszenia zmiany lub korekty jego danych osobowych. Podpowiadamy, jak go wypełnić. Czytaj dalej »
Umowa o dzieło to cywilnoprawna forma współpracy, której efektem ma być stworzenie konkretnego efektu, np. określonej liczby tekstów, strony internetowej czy bazy danych. Zapłata z tytułu umowy o dzieło jest przychodem, który podlega opodatkowaniu. Czytaj dalej »
Jednym z najważniejszych pytań, stawianych sobie przez przyszłych przedsiębiorców, jest to dotyczące formy prowadzenia działalności. Najpopularniejsze w naszym kraju są bez wątpienia jednoosobowe działalności gospodarcze, choć wiele osób decyduje się również na uruchomienie spółki. Czytaj dalej »
Druk VAT-R to forma zgłoszenia rejestracyjnego firmy jako płatnika podatku VAT. Jeśli uruchamiając własną działalność chcesz lub musisz nim zostać, masz obowiązek złożyć ten formularz przed pierwszą sprzedażą towarów lub usług. Czytaj dalej »
Jedną z obowiązkowych danin płaconych co miesiąc przez przedsiębiorców są składki na Fundusz Pracy. Instytucja ta działa w naszym kraju od 1990 r. i ma na celu łagodzenie skutków bezrobocia. Czytaj dalej »
Każda osoba startująca z własnym biznesem już na początku staje przed bardzo poważną decyzją, związaną z wyborem formy opodatkowania firmy. W polskim prawie istnieją cztery takie formy i każda ma swoje plusy i minusy. Czytaj dalej »
Jednolity Plik Kontrolny to nowy obowiązek księgowo-sprawozdawczy, który dotyczy coraz większej ilości przedsiębiorców. Od kiedy obowiązuje JPK w odniesieniu do poszczególnych grup firm? Sprawdź w naszym poradniku!
Jednolity Plik Kontrolny to zbiór informacji eksportowanych bezpośrednio z systemów informatycznych firmy, podzielony na siedem struktur:
księgi rachunkowe
wyciągi bankowe
informacje o obrocie magazynowym
faktury VAT
ewidencja zakupów i sprzedaży VAT
księga przychodów i rozchodów
ewidencja przychodów
Jego wprowadzenie ma uprościć prowadzenie ewentualnych kontroli skarbowych, skrócić ich czas oraz umożliwić sprawniejsze wyłapywanie nieuczciwych przedsiębiorstw, które dopuszczają się np. Czytaj dalej »
Rozpoczynając własną działalność gospodarczą każdy przedsiębiorca staje przed decyzją dotyczącą formy prowadzenia księgowości. Większość z nich – ze względu na wygodę i koszty – wybiera księgowość uproszczoną, jednak niektórzy są prawnie zobowiązani do prowadzenia księgowości pełnej. Czytaj dalej »