Ile kosztuje księgowość spółki z o.o.?

Kategoria:Inne | |
Program do faktur
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to jedna z najpopularniejszych form prowadzenia własnego biznesu. Mają na to wpływ m.in. stosunkowo niskie koszty jej uruchomienia i rejestracji. Z drugiej strony, spółki z o.o. mają obowiązek prowadzenia pełnej księgowości, co może stanowić spory wydatek – chyba, że przedsiębiorcy zdecydują się na księgowość online.

Do uruchomienia spółki z ograniczoną odpowiedzialności wymagany jest kapitał zakładowy w wysokości co najmniej 5000 zł – z tym, że spółka może wykorzystywać te pieniądze do pokrywania wydatków. Dodatkowo, przedsiębiorcy są zobowiązani do zgłoszenia spółki do Krajowego Rejestru Sądowego, co kosztuje ok. 500 zł oraz opłacenia notariusza (z reguły to stawki rzędu 200-300 zł). Co jednak ważne, wspólnicy spółki z o.o. nie odpowiadają za jej zobowiązania, zaś ewentualna egzekucja może być prowadzona jedynie z majątku spółki do wysokości kapitału zakładowego.

Ile kosztuje księgowość spółki z o.o.


Zgodnie z obowiązującymi przepisami, spółki z o.o. są zobowiązane do prowadzenia tzw. pełnej księgowości. Oznacza to, że oprócz bieżących rozliczeń, spółka z o.o. na koniec roku podatkowego musi przygotować sprawozdanie finansowe, na które składa się rachunek zysków i strat, bilans oraz informacja dodatkowa. Dokumenty te należy złożyć w urzędzie skarbowym oraz sądzie rejestrowym.

Konieczność prowadzenia pełnej księgowości w wielu przypadkach oznacza spore wydatki. O ile comiesięczna obsługa spółki z o.o. – w zależności od liczby pracowników czy generowanych dokumentów – zaczyna się z reguły w granicach 600-700 zł, o tyle sporządzenie sprawozdania to dodatkowe koszty. Tradycyjne biuro rachunkowe może zarządać sobie za to 1000-1500 zł (choć są to Biura Rachunkowe, które raczej nie narzekają na brak klientów). Są też biura księgowe, które nie podejmują się prowadzenia ksiąg handlowych spółki za mniej niż 1500 zł. To oczywiście kwota wyjściowa bo za każdy dokument lub inną czynność naliczane są dodatkowe opłaty. Tak więc faktury wystawiane przez biura rachunkowe na kwoty dwa tysiące i więcej nie należą do rzadkości.

Dobrym sposobem na ograniczenie tych wydatków jest księgowość w INTAXO. Każdy przedsiębiorca otrzymuje oczywiście wsparcie osobistej księgowej, ale ma do dyspozycji również nowoczesne narzędzia, choćby w postaci programu do fakturowania. Klient biura rachunkowego Intaxo może nie tylko wystawiać w aplikacji faktury sprzedażowe ale też robić zdjęcia faktur kosztowych i przesyłać je bezpośrednio do księgowej. Maksymalnie upraszcza to prowadzenie księgowości, oszczędza czas i pieniądze.

Chcesz zmienić biuro rachunkowe?

Sprawdź ile zapłacisz za prowadzenie pełnej księgowości swojej firmy w Biurze Rachunkowym Intaxo.
Wycenę księgowości dla Twojej spółki z o.o. możesz sprawdzić tutaj.