Jaka forma opodatkowania jest najlepsza?

Kategoria:Podatki | |
Program do faktur
Każda osoba startująca z własnym biznesem już na początku staje przed bardzo poważną decyzją, związaną z wyborem formy opodatkowania firmy. W polskim prawie istnieją cztery takie formy i każda ma swoje plusy i minusy. Jaka forma opodatkowania jest najlepsza? Podpowiadamy!

Uruchamiając własną działalność gospodarczą przyszły przedsiębiorca ma do wyboru cztery formy opodatkowania:
  • zasady ogólne
  • podatek liniowy
  • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
  • kartę podatkową
Stawki podatku obowiązujące w poszczególnych formach zależą od wielu czynników, takich jak wysokość przychodów czy miejsce wykonywania działalności. I tak w przypadku zasad ogólnych, stawka podatku dochodowego wynosi 18% od przychodów do wysokości 85 528 zł oraz 32% od przychodów powyżej tej kwoty. Podatek liniowy wynosi zawsze 19%, bez względu na wysokość przychodów. Ryczałt to forma opodatkowania dostępna tylko dla niektórych branż (ich lista wymieniona jest w ustawie), zaś stawek – w zależności od rodzaju wykonywanej działalności – jest aż pięć (3%, 5,5%, 8,5%, 17% oraz 20%). Z kolei podatnicy opodatkowani kartą płacą co miesiąc określoną w rozporządzeniu ministra finansów kwotę podatku, zależną m.in. od wielkości miejscowości, w której znajduje się siedziba firmy, ilości zatrudnionych pracowników czy czasu poświęcanego miesięcznie na wykonywanie pracy.

Jakie opodatkowanie wybrać?
Wybierając formę opodatkowania firmy należy dokładnie przeanalizować swoją sytuację zarówno zawodową, jak i prywatną. Osoby pozostające w związkach małżeńskich oraz wychowujące dzieci najczęściej decydują się na zasady ogólne opodatkowania – pozwalają one bowiem na wspólne rozliczanie się z małżonkiem, odliczanie ulg podatkowych oraz skorzystanie z kwoty wolnej od podatku. Możliwości takiej nie mają przedsiębiorcy korzystający z podatku liniowego, choć z drugiej strony, jeśli ich przychody wynoszą grubo ponad 100 tys. zł, to i tak bardziej opłaca im się 19% podatku niż 32%, jaki musieliby zapłacić przy opodatkowaniu na zasadach ogólnych.

Ryczałt jest opłacalny dla przedsiębiorców, którzy przewidują wysokie przychody, ale niskie koszty ich uzyskania (ryczałtowcy nie mają bowiem prawa do odliczania kosztów uzyskania przychodów). Podobnie wygląda kwestia karty podatkowej – nie opłaci się ona jedynie w przypadku, gdy na początkowym etapie prowadzenia firmy koszty będą przewyższać przychody.

Najlepszym sposobem na wybór formy opodatkowania jest więc przeprowadzenie symulacji. Należy oszacować przychody, jakich spodziewamy się z tytułu prowadzenia działalności oraz koszty, jakie poniesiemy na ich uzyskanie. Do tego należy wypisać wszystkie korzyści podatkowe, którym podlegamy (wspólne rozliczenie z małżonkiem lub samotnie wychowywanym dzieckiem, ulgi podatkowe, kwota wolna od podatku) oraz wstępnie wyliczyć, jakie sumy podatku musielibyśmy zapłacić przy opodatkowaniu daną formą.

Uwaga – wybrana forma opodatkowania nie jest przypisana do firmy raz na zawsze. Przedsiębiorca ma prawo ją zmienić, wysyłając do 20 stycznia danego roku odpowiednie zgłoszenie do urzędu skarbowego.