JPK – kogo dotyczy?
Ministerstwo finansów nakłada na przedsiębiorstwa kolejne obowiązki księgowo-sprawozdawcze w postaci Jednolitego Pliku Kontrolnego. Obowiązek ten wprowadzany jest stopniowo, w zależności od wielkości firmy. Czytaj dalej »
Ministerstwo finansów nakłada na przedsiębiorstwa kolejne obowiązki księgowo-sprawozdawcze w postaci Jednolitego Pliku Kontrolnego. Obowiązek ten wprowadzany jest stopniowo, w zależności od wielkości firmy. Czytaj dalej »
Według rządowych danych, w 2014 r. w Polsce z podatku liniowego korzystało około 473 tys. przedsiębiorców. Tym samym, ta forma opodatkowania należy do jednych z najpopularniejszych. Czy jednak podatek liniowy jest opłacalny dla każdego? Jakie są jego wady i zalety? Sprawdź to w naszym poradniku! Zacznijmy od przypomnienia, czym w ogóle jest podatek liniowy. Czytaj dalej »
Co do zasady, każdy przedsiębiorca będący czynnym podatnikiem VAT ma obowiązek wystawiania faktur VAT. W pewnych sytuacjach faktury nie zawierają jednak stawki ani kwoty podatku VAT. Jakie to sytuacje? Podpowiadamy! Zacznijmy od przypomnienia – niektóre rodzaje działalności gospodarczych są zwolnione z opodatkowania VAT. Czytaj dalej »
Od 1 lipca 2018 r. mikroprzedsiębiorców czekają duże zmiany – od tego terminu będą bowiem musieli przekazywać swoją firmową dokumentację w formacie pliku JPK w pełnym zakresie. Jednolity Plik Kontrolny to nic innego, jak dane dotyczące operacji gospodarczych przedsiębiorstwa, usystematyzowane według schematu stworzonego przez ministerstwo finansów. Czytaj dalej »
Odwrócone obciążenie VAT to coraz częstsza praktyka gospodarcza. Mówiąc najogólniej, polega ono na tym, że obowiązek rozliczenia VAT-u spoczywa na nabywcy, a nie sprzedawcy towaru. Sporo wątpliwości może jednak budzić to, jak księgować odwrotne obciążenie VAT. Czytaj dalej »
Od nowego roku zaczęły obowiązywać nowe przepisy w zakresie kwoty wolnej podatku. Jest ona zróżnicowana w zależności od dochodów podatnika. Jaka jest kwota wolna od podatku w 2017 roku? Sprawdź w naszym poradniku. Czytaj dalej »
Jednym z głównych obowiązków osób prowadzących własną działalność gospodarczą jest terminowe opłacanie – w trybie miesięcznym lub kwartalnym – zaliczek na podatek dochodowy. Sposób ich naliczania różni się w zależności od formy opodatkowania firmy. Czytaj dalej »
Od 1 stycznia 2017 r. małym i średnim przedsiębiorcom doszedł nowy obowiązek, a mianowicie prowadzenie Jednolitego Pliku Kontrolnego. Co to jest i w jakim celu został powołany? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w naszym poradniku! Jednolity Plik Kontrolny (JPK) to zbiór danych powstały poprzez wysyłkę informacji z systemów informatycznych firmy. Czytaj dalej »
Przedsiębiorca, będący jednocześnie czynnym podatnikiem VAT, płaci go wyłącznie od wartości dodanej. Co za tym idzie, podczas naliczania podatku VAT można jednocześnie odliczyć go przy nabyciu towarów i usług związanych z opodatkowaną prowadzoną działalnością. Czytaj dalej »
Jeszcze niedawno zakładanie firmy wiązało się z koniecznością wizyt w kilku urzędach i składania wielu rozmaitych dokumentów. Obecnie jednak większość spraw formalnych można załatwić on-line. Czytaj dalej »