Jednolity Plik Kontrolny to nic innego, jak dane dotyczące operacji gospodarczych przedsiębiorstwa, usystematyzowane według schematu stworzonego przez ministerstwo finansów. Podzielono je na 7 struktur:
- księgi rachunkowe
- wyciąg bankowy
- magazyn
- ewidencje zakupu i sprzedaży VAT
- faktury VAT
- podatkowa księga przychodów i rozchodów
- ewidencja przychodów
Jak na razie, obowiązek przygotowywania i udostępniania (w razie wezwania fiskusa) Jednolitego Pliku Kontrolnego dotyczy dużych firm. Jednak już wkrótce wdrożyć go będą musiały również mikroprzedsiębiorstwa. Zgodnie z ustawą o swobodzie działalności gospodarczej, za mikroprzedsiębiorcę uważa się przedsiębiorcę, który w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników oraz osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 mln euro (lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 mln euro).
JPK w mikroprzedsiębiorstwach – od kiedy?
W przypadku mikroprzedsiębiorców obowiązek przygotowywania i udostępniania plików JPK podzielono na dwa etapy:- od 1 stycznia 2018 r. – w przypadku ewidencji zakupu i sprzedaży VAT
- od 1 lipca 2018 r. – w przypadku wszystkich pozostałych struktur (w pełnym zakresie)