Zgodnie z polskimi przepisami, opodatkowaniu podlegają nie tylko dochody uzyskiwane przez osoby fizyczne i firmy, ale również niektóre umowy cywilnoprawne. Kiedy należy zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) i jakie są jego stawki? Podpowiadamy!
Jak określono w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych, podlegają mu następujące umowy:
sprzedaży rzeczy i praw majątkowych
umowy zamiany rzeczy i praw majątkowych
pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku
darowizny - w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy
dożywocia
o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności - w części dotyczącej spłat lub dopłat
ustanowienie hipoteki
ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności
depozytu nieprawidłowego
spółki
Co ważne, podatkiem od czynności cywilnoprawnych są opodatkowane także zmiany wymienionych powyżej umów jeżeli na ich mocy nastąpi podwyższenie podstawy opodatkowania, a ponadto ugody i wyroki sądów jeśli wywołują takie same skutki, jak podpisanie powyższych umów. Czytaj dalej »
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, płacona przez przedsiębiorców składka zdrowotna podlega odliczeniu od podatku dochodowego. Należy przy tym pamiętać, że zasada ta dotyczy jedynie części zapłaconej składki, a nie jej całości. Czytaj dalej »
Nazwa firmy to jeden z najważniejszych elementów jej tożsamości oraz wizerunku. Choć powinna ona z jednej strony wyróżniać przedsiębiorstwo na tle konkurencji oraz być jego swoistą reklamą, to jednak musi również być zgodna z obowiązującymi w tym zakresie przepisami. Czytaj dalej »
Właściciele stron internetowych czy blogów mogą zarabiać nie tylko poprzez samodzielne pozyskiwanie artykułów sponsorowanych czy reklam od klientów. Jeśli witryny są ciekawe, często aktualizowane i mają sporą liczbę odsłon, istnieje możliwość skorzystania z narzędzia Google AdSense. Czytaj dalej »
Zgodnie z obowiązującymi od tego roku przepisami, przedsiębiorca, który zawiesił swoją działalność gospodarczą na co najmniej 6 kolejnych miesięcy, zostaje automatycznie wykreślony z rejestru podatników VAT. Czytaj dalej »
Uzupełnianie wymaganych przez różne urzędy dokumentów sprawia przedsiębiorcom sporo kłopotów. Jednym z najczęściej wypełnianych formularzy jest ZUS ZUA. Oto kilka wskazówek, jak wypełnić ZUS ZUA. Czytaj dalej »
Faktury to podstawowe dokumenty funkcjonujące w obiegu gospodarczym, będące potwierdzeniem przeprowadzonej transakcji. Jeszcze niedawno ich wystawianie wymagało od przedsiębiorców poświęcania mnóstwa czasu i uwagi. Czytaj dalej »
1 stycznia 2017 r. w życie weszła bardzo szeroka nowelizacja ustawy o VAT, która przyniosła wiele zmian dla podatników, w tym również dla przedsiębiorców. Co dokładnie zmieniło się w przepisach z początkiem roku? Sprawdzamy!
Jedną z najważniejszych zmian w ustawie o VAT są zapisy dotyczące tzw. Czytaj dalej »
Prawo do odliczenia podatku VAT przez przedsiębiorców pozwala znacznie zmniejszyć daniny płacone fiskusowi. Warto jednak znać dokładne zasady regulujące tą możliwość. Kiedy można odliczyć VAT? Jakie terminy obowiązują? Odpowiadamy na te pytania w naszym poradniku!
Co do zasady, podatnik (przedsiębiorca) ma możliwość odliczenia podatku VAT od nabywanych towarów i usług, jeśli mają one związek z wykonywanymi przez niego czynnościami opodatkowanymi, czyli – mówiąc wprost – wykonywaną działalnością gospodarczą. Czytaj dalej »
Jedną z najpoważniejszych decyzji, przed którą stają przyszli przedsiębiorcy, jest kwestia opodatkowania ich firmy podatkiem VAT. Choć istnieje wiele rodzajów działalności, które – zgodnie z prawem – mają obowiązek rejestracji jako podatnik VAT, to jednak w przepisach uwzględniono również szereg zwolnień od tego obowiązku. Czytaj dalej »