Masz stronę internetową i chcesz zacząć zarabiać - sprawdź Google AdSense

Kategoria:Inne | |
Program do faktur
Właściciele stron internetowych czy blogów mogą zarabiać nie tylko poprzez samodzielne pozyskiwanie artykułów sponsorowanych czy reklam od klientów. Jeśli witryny są ciekawe, często aktualizowane i mają sporą liczbę odsłon, istnieje możliwość skorzystania z narzędzia Google AdSense.

Na początek wyjaśnienie, czym w ogóle jest Google AdSense. Jest to stworzony przez korporację Google serwis reklamowy, którego działanie polega na wyświetlaniu na stronach internetowych reklam tekstowych, reklam wideo lub bannerów. W praktyce polega to na tym, że jeśli użytkownik strony kliknie w daną reklamę, właściciel strony otrzymuje za to określoną kwotę. Pieniądze nie są mu jednak wypłacane od razu, a dopiero po przekroczeniu ustalonej przez Google’a sumy. Google pobiera również prowizję w wysokości 32% przychodów.

Kto może zarabiać na Google AdSense?

Teoretycznie z programu AdSense może skorzystać każdy właściciel strony internetowej czy bloga – rejestracja w serwisie jest bowiem bezpłatna. Tak naprawdę jednak do programu kwalifikowane są jedynie wartościowe strony dobrej jakości – im lepsza witryna, tym lepsze reklamy będą na niej wyświetlane i na tym lepsze stawki może liczyć właściciel.
Oceniając daną stronę, Google bierze pod uwagę kilka czynników: wartościową, często aktualizowaną i zgodną z zasadami SEO treść, atrakcyjny wygląd, estetykę czy skuteczną promocję, która pomaga uzyskiwać coraz to lepsze statystyki oglądalności,

W jaki sposób wyświetlają się reklamy?

Reklamy AdSense wyświetlają się w różnoraki sposób: na samej górze strony, w belkach bocznych bądź są wplatane bezpośrednio w treść. Jednak zanim dana reklama zostanie wyświetlona, musi wygrać specjalną aukcję – po jej zakończeniu system wybiera najbardziej atrakcyjne strony, na których następnie jest ona umieszczana.

Stawki w Google AdSense

Wysokość przychodów, na które może liczyć właściciel strony internetowej korzystający z Google AdSense zależy od wielu czynników. Jest to m.in. budżet reklamodawców, rodzaj reklamy, jakości strony czy konkurencyjności frazy kluczowej. Tak naprawdę najlepszym sposobem na sprawdzenie, na jakie zarobki może liczyć właściciel strony, jest rejestracja w programie i rozpoczęcie wyświetlania reklam.

Co ważne, chęć zarabiania dzięki Google AdSense często bywa impulsem do działań mających na celu poprawę jakości danej strony. Jak już bowiem wspomniano, im bardziej atrakcyjna, wartościowa i estetyczna jest witryna, tym więcej można zarobić na wyświetlanych na niej reklamach.