Podatek liniowy – jego wady i zalety

Kategoria:Podatki | |
Program do faktur
Według rządowych danych, w 2014 r. w Polsce z podatku liniowego korzystało około 473 tys. przedsiębiorców. Tym samym, ta forma opodatkowania należy do jednych z najpopularniejszych. Czy jednak podatek liniowy jest opłacalny dla każdego? Jakie są jego wady i zalety? Sprawdź to w naszym poradniku!
Zacznijmy od przypomnienia, czym w ogóle jest podatek liniowy. Zgodnie z przepisami, jest to taka forma opodatkowania firmy, w której stawka podatku dochodowego jest zawsze taka sama, bez względu na wysokość osiągniętych przez przedsiębiorcę dochodów. Od 2004 r. stawka podatku liniowego w Polsce wynosi 19%.
Podatek liniowy – zalety
Bez wątpienia największą zaletą podatku liniowego jest fakt, że jego stawka nie zmienia się, nawet gdy firma w danym roku osiągnie bardzo wysokie dochody. W przypadku przedsiębiorcy, który osiągnął 250 tys. dochodu będzie wielką różnicą zapłacenie 19% podatku, a nie 32%, co byłoby konieczne przy opodatkowaniu skalą. Jak zatem widać, podatek liniowy jest korzystny przede wszystkim dla bardzo dobrze prosperujących firm, gdyż pozwala na spore oszczędności.
Podatek liniowy – ograniczenia
Właśnie te możliwe do osiągnięcia bardzo duże oszczędności podatkowe sprawiły jednak, że ustawodawca przewidział spore ograniczenia dla tzw. liniowców. I tak przy rozliczaniu rocznego PIT-a nie mogą oni korzystać z ulg podatkowych (na dzieci, na Internet, rehabilitacyjnej). Co więcej, liniowcy nie mogą uwzględniać w swoich rozliczeniach kwoty wolnej od podatku, rozliczać się wspólnie z małżonkiem lub samotnie wychowywanym dzieckiem.
Podatek liniowy a koszty firmy
Co bardzo ważne, podatek liniowy – podobnie jak skala podatkowa – pozwala na pomniejszenie przychodów firmy o koszty ich uzyskania. Jak określono w przepisach, koszty uzyskania przychodów to wszelkie wydatki poniesione w związku z prowadzoną działalnością, których celem jest uzyskanie, zabezpieczenie lub zachowanie źródeł przychodów. Oczywiście muszą być one odpowiednio udokumentowane, np. przy pomocy faktur lub rachunków.