VAT odwrócony to mechanizm polegający na tym, że podatek VAT od transakcji rozlicza nabywca, a nie sprzedawca towaru. W teorii miał on zapobiegać wyłudzeniom podatku VAT na szeroką skalę, a w praktyce sprawia przedsiębiorcom mnóstwo kłopotów. Czytaj dalej »
Coraz więcej osób prowadzących własną działalność gospodarczą decyduje się na samodzielne prowadzenie księgowości. Przemawiają za tym względy oszczędności czasu i pieniędzy. W niniejszym wpisie znajdziecie podpowiedzi, jak prowadzić księgowość jednoosobowej firmy i o czym należy w związku z tym pamiętać. Czytaj dalej »
Co do zasady, kasa fiskalna jest obowiązkowym elementem prowadzenia działalności przez przedsiębiorców dokonujących transakcji z klientami indywidualnymi oraz rolnikami ryczałtowymi. Istnieje jednak również szereg innych sytuacji, kiedy kasa fiskalna jest obowiązkowa. Czytaj dalej »
W polskim prawie podatkowym istnieją dwie dopuszczalne formy rozliczania dochodów przez podmioty gospodarcze: księgowość uproszczona i pełna. Przepisy jasno określają jednak, kto i w jakich przypadkach może je stosować. Czytaj dalej »
Jednym ze sposobów na powiększanie kosztów działalności gospodarczej, a w konsekwencji – na obniżenie należnych fiskusowi podatków – jest amortyzacja składników majątku przedsiębiorstwa. Czytaj dalej »
Jeszcze niedawno rachunek był powszechnie stosowanym dokumentem potwierdzającym zrealizowanie sprzedaży przez firmy zwolnione z VAT-u. Obecnie rachunki zostały zastąpione tzw. fakturami zw, które jednak w rzeczywistości gospodarczej wciąż określa się często mianem rachunku. Czytaj dalej »
Każda osoba rozliczająca w Polsce podatek dochodowy – o ile spełnia określone w przepisach przesłanki – ma prawo skorzystać z przewidzianych przez ustawodawców ulg podatkowych. Co to jest ulga podatkowa, jakie są jej rodzaje i kto może z nich skorzystać? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym poradniku. Czytaj dalej »
Pilnowanie terminów opłacania podatków lub składania deklaracji podatkowych to jeden z najważniejszych obowiązków przedsiębiorcy. Co jednak, jeśli z różnych przyczyn nie zrobi tego w wymaganym terminie? Wówczas z pomocą może przyjść tzw. Czytaj dalej »
Z roku na rok w Polsce rośnie liczba osób, które próbują swoich sił w prowadzeniu biznesu. Założenie własnej firmy wiąże się z koniecznością wielu ważnych decyzji, ale szczególnie istotne są dwie: wybór formy prawnej oraz formy opodatkowania działalności gospodarczej. Czytaj dalej »
„Pracuję na umowę o dzieło, jaki PIT mam wypełnić” – takie pytanie zadaje sobie wiele osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych. Odpowiedź jest bardzo prosta: PIT 37, podobnie jak wszyscy inni, których wynagrodzenie pochodzi z umowy-zlecenia. Czytaj dalej »