Obowiązkiem każdego przedsiębiorcy jest zgłoszenie członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego, o ile oczywiście nie posiada on własnego tytułu do objęcia takim ubezpieczeniem. Wiąże się to z koniecznością złożenia do ZUS-u odpowiednich dokumentów. Czytaj dalej »
Osoby prowadzące własną działalność muszą w szczególny sposób dbać o poprawność całej firmowej dokumentacji, zwłaszcza faktur. Na szczęście nawet w przypadku pomyłek istnieje możliwość ich poprawienia. Czytaj dalej »
Według danych ministerstwa finansów, w 2014 r. podatkiem liniowym było opodatkowanych ponad 470 tys. przedsiębiorców. Ta forma opodatkowania zakłada, że bez względu na wysokość osiąganych przychodów stawka podatku wynosi 19%. Czytaj dalej »
Wielu osobom wydaje się, że założenie firmy to długotrwały i skomplikowany proces, wymagający poświęcenia wielu godzin. Tymczasem w większości przypadków uruchomienie działalności to kwestia jednego dnia. Czytaj dalej »
Faktura proforma (dopuszczalna jest również nazwa faktura pro forma) to dokument często wykorzystywany w praktyce gospodarczej, ale… niefigurujący w oficjalnych przepisach. Faktura proforma – co to jest i w jakich celach się ją wystawia?
Odpowiedź na pytanie co to jest faktura pro forma wcale nie jest łatwa. Czytaj dalej »
Co do zasady, sprzedaż towarów i usług w Polsce podlega opodatkowaniu stawką 23%. Niektórzy przedsiębiorcy mają jednak prawo do stosowania niższych stawek – o ile wynika to z ustawy o VAT lub jej rozporządzeń. Czytaj dalej »
Co do zasady, przedsiębiorcy sprzedający towar lub usługę mają obowiązek rozliczania VAT-u po wystawieniu faktury. Określa się to mianem metody memoriałowej. Firmy mające status małego podatnika mogą jednak zdecydować się na inne rozwiązanie, czyli metodę kasową. Czytaj dalej »
Co do zasady, każdy przedsiębiorca – zarówno prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, jak i zatrudniający pracowników na podstawie umowy o pracę – ma obowiązek opłacać comiesięczne składki na fundusz pracy. Czytaj dalej »
Księga przychodów i rozchodów to podstawowy dokument dotyczący działalności wielu jednoosobowych firm. Jej prowadzenie nakłada na przedsiębiorców sporo obowiązków – musi ona bowiem być niewadliwa oraz rzetelna. Czytaj dalej »
Wynik finansowy przedsiębiorstwa to różnica między jego przychodami a kosztami poniesionymi w celu ich uzyskania w danym okresie sprawozdawczym (najczęściej jest to rok kalendarzowy). Jeśli rachunek wyników jest dodatni, określa się go mianem zysku, jeśli zaś wynik finansowy ma wartość ujemną – mówimy o stracie. Czytaj dalej »