Metoda kasowa – co to jest i na czym polega

Kategoria:Podatki | |
Program do faktur
Co do zasady, przedsiębiorcy sprzedający towar lub usługę mają obowiązek rozliczania VAT-u po wystawieniu faktury. Określa się to mianem metody memoriałowej. Firmy mające status małego podatnika mogą jednak zdecydować się na inne rozwiązanie, czyli metodę kasową. Metoda kasowa – na czym polega i co to w ogóle jest? Podpowiadamy.

Metoda kasowa to rozwiązanie przeznaczone jedynie dla tzw. małych podatników, czyli firm, których sprzedaż w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyła kwoty 1,2 mln euro. Polega ona na uzależnieniu powstania obowiązku podatkowego od momentu, w którym nabywca uregulował wystawioną wcześniej fakturę. Dzięki takiemu rozwiązaniu, przedsiębiorca nie musi płacić podatku aż do chwili kiedy otrzyma płatność – to z kolei minimalizuje ryzyko pojawienia się zatorów płatniczych i problemów z płynnością finansową. Należy jednak pamiętać, że aby zastosować metodę kasową również nabywca musi być VAT-owcem.

Jakie wady niesie ze sobą metoda kasowa? Przede wszystkim przedsiębiorca również musi pilnować terminowego regulowania swoich zobowiązań – VAT z faktur zakupowych jest bowiem możliwy do odliczenia dopiero w momencie ich uregulowania. Wymaga ona również sporej uwagi odnośnie wpływania należności od kontrahentów. Trzeba o nich na bieżąco informować biuro prowadzące księgowość firmy lub wprowadzać odpowiednie zapisy do aplikacji lub programu (jeśli przedsiębiorca zdecydował się na księgowość online i sam prowadzi wszelkie ewidencje).

Metoda kasowa wiąże się jeszcze z kilkoma obowiązkami ze strony przedsiębiorcy. Przede wszystkim musi on zdecydować się na kwartale rozliczanie podatku VAT. W tym celu należy złożyć do urzędu skarbowego odpowiednie zawiadomienia oraz formularz VAT-R. Trzeba to zrobić najpóźniej na koniec miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym metoda kasowa zacznie być stosowana. Ewentualny powrót do metody memoriałowej jest dopuszczalny po upływie 12 miesięcy stosowania metody kasowej (chyba że przedsiębiorca traci status małego podatnika – wówczas powrót do metody memoriałowej jest automatyczny).

Na koniec jeszcze jedna sprawa. Firmy korzystające z metody kasowej mają obowiązek dodawania na wystawianych fakturach adnotacji „metoda kasowa”. Dokument tego typu można bez problemów wystawiać w programie do fakturowania Intaxo. Program zapamiętuje wszystkie dane sprzedawcy i nabywców, więc stworzenie faktury jest szybkie i proste.