Faktury to podstawowe dokumenty funkcjonujące w obiegu gospodarczym, będące potwierdzeniem transakcji przeprowadzonej między jej stronami. Zasady fakturowania zostały określone w art. 106 e. ust. pkt. 1-15 ustawy o VAT. Zgodnie z tymi zapisami, faktura musi zawierać:
- datę wystawienia
- kolejny numer
- imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy, a także ich adresy
- ich numery NIP oraz REGON
- datę dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi lub datę otrzymania zapłaty (o ile jest ona określona i różni się od daty wystawienia faktury)
- nazwę towaru lub usługi
- miarę i ilość dostarczonych towarów lub zakres wykonanych usług
- cenę jednostkową towaru lub usługi bez kwoty podatku (cenę jednostkową netto)
- kwoty wszelkich obniżek i rabatów (o ile nie zostały uwzględnione w cenie jednostkowej netto)
- wartość dostarczonych towarów lub wykonanych usług objętych transakcją bez kwoty podatku (wartość sprzedaży netto)
- stawkę podatku
- sumę wartości sprzedaży netto (z podziałem na sprzedaż objętą poszczególnymi stawkami podatku i sprzedaż zwolnioną od podatku)
- kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto (z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku)
- kwotę należności ogółem
Program do fakturowania – oszczędzaj swój czas!
Każdy przedsiębiorca powinien w pierwszej kolejności skupiać się na rozwijaniu biznesu, a nie sprawach związanych z dokumentami. Dlatego doskonałym sposobem na maksymalne uproszczenie fakturowania jest internetowa księgowość Intaxo. W jej skład wchodzi m.in. nowoczesny i prosty w obsłudze program do fakturowania, który działa nie tylko na komputerach, ale również na wszystkich urządzeniach mobilnych pracujących w systemie Android. Do wystawienia kompletnej faktury potrzebnych jest zaledwie kilka kliknięć – program sam wprowadza do dokumentu wszystkie potrzebne dane, wylicza kwoty podatków, a także umożliwia szybkie przygotowanie faktur w walutach i językach obcych.