CEIDG – co to naprawdę jest?

Kategoria:Inne | |
Program do faktur
Najważniejszym krokiem formalnym podczas zakładania własnej działalności gospodarczej jest złożenie wniosku o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, nazywanej w skrócie CEIDG. Wiele osób zastanawia się jednak, czemu służy taki wniosek. CEIDG – co to jest i jak działa? Podpowiadamy!

Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG) to prowadzony przez ministerstwo rozwoju spis działających na terenie kraju firm. Złożenie wniosku o wpis do CEIDG jest najważniejszym krokiem formalnym podczas zakładania własnej działalności. Można to zrobić drogą elektroniczną lub w dowolnym urzędzie miasta bądź gminy. We wniosku podaje się m.in. dane firmy, jej adres, zakres prowadzonej działalności czy wybraną formę opodatkowania.

Czemu tak naprawdę służy CEIDG? Jak nietrudno się domyślić, przede wszystkim jest to spis urzędowo-statystyczny, dzięki któremu zbierane są bieżące dane na temat prowadzonych w Polsce firm. Z drugiej strony, CEIDG jest również narzędziem przydatnym dla samych przedsiębiorców, a to z powodu, że ewidencja ta jest w formie elektronicznej dostępna w Internecie. Wystarczy wejść na stronę https://prod.ceidg.gov.pl i skorzystać ze znajdującej się tam wyszukiwarki CEIDG. Wpisując nazwę firmy, jej numer REGON lub NIP można łatwo skontrolować, czy firma, z którą przedsiębiorca planuje podjąć współpracę naprawdę istnieje i czym się zajmuje. To najprostszy sposób, aby zweryfikować potencjalnego kontrahenta.

Kiedy jeszcze przedsiębiorca musi pamiętać o CEIDG? Za każdym razem, kiedy zmieniają się jakiekolwiek informacje dotyczące jego działalności, np. firma zmienia siedzibę, rozszerza profil działalności lub gdy księgowa online zastępuje dotychczas prowadzoną tradycyjną księgowość. W takich przypadkach w ciągu 7 dni od zaistnienia zmiany należy złożyć wniosek o aktualizację wpisu w CEIDG (podanie nowego adresu firmy, kolejnych kodów PKD czy nowego adresu przechowywania firmowych dokumentów).