Jeśli chodzi o podatek dochodowy od darowizny, to oczywiście dotyczy on jedynie osoby obdarowanej. Jednak jego wysokość zależy m.in. od wartości darowizny oraz przynależności nabywcy do określonej grupy podatkowej. Wyróżnia się 3 takie grupy:
- grupa I – małżonek, zstępni, wstępni, pasierb, zięć, synowa, rodzeństwo, ojczym, macocha, teściowie
- grupa II – zstępni rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępni i małżonkowie pasierbów, małżonkowie rodzeństwa, rodzeństwo małżonków, małżonkowie rodzeństwa małżonków, małżonkowie innych zstępnych
- grupa III – inni nabywcy
Podatek VAT od darowizny
Inną kwestią jest podatek VAT od darowizny. Mamy z nim do czynienia tylko w przypadku darowizn dokonywanych przez firmy (np. gdy firma informatyczna przekazuje przestarzałe do jej pracy, ale wciąż sprawne komputery na rzecz domu dziecka). Nie rodzi to u darczyńcy obowiązku podatkowego, a nawet może obniżyć podstawę opodatkowania (o ile darowizny są przeznaczone np. na cele organizacji pożytku publicznego). Darowizna obniżająca podatek nie może być jednak wyższa niż 6% dochodu uzyskanego w danym roku.Co do podatku VAT, to trzeba go jednak płacić od pewnych typów darowizn. Spełnione muszą być łącznie 2 warunki:
- przekazywane w formie darowizny towary są własnością przedsiębiorstwa
- przy ich nabyciu przedsiębiorstwo miało prawo do odliczenia podatku VAT (nawet jeśli z niego nie skorzystało)
- przedmiotem darowizny są produkty spożywcze (z wyjątkiem alkoholu)
- darczyńca jest jednocześnie producentem tych produktów
- darowizna jest przekazywana na cele charytatywne instytucji posiadającej status organizacji pożytku publicznego