Kto wystawia notę korygującą?

Kategoria:Inne | |
Program do faktur
Przedsiębiorcy mają do czynienia z wieloma dokumentami, które składają się na księgowość ich firmy. Jednym z takich dokumentów jest nota korygująca – podpowiadamy, kto i kiedy może ją wystawić.

Co to jest nota korygująca?
Nota korygująca to dokument, którego rolą jest poprawienie wcześniej wystawionej faktury, ale tylko wtedy, gdy pomyłki dotyczyły kwestii formalnych, takich jak data sprzedaży, adres jednej ze stron transakcji, błąd w numerze konta itp.

Kto wystawia notę korygującą?
Prawo do wystawienia noty korygującej posiada wyłącznie nabywca danego towaru lub usługi.

Faktura korygująca a nota korygująca – różnice
Dokumentem często mylonym z notą korygującą jest faktura korygująca. Warto pamiętać, że fakturę korygującą może wystawić jedynie sprzedawca, jeśli doszło do błędów rachunkowych (np. w kwotach podatku) czy pomyłek w jednostkach miary. Zdecydowanie najczęściej wykorzystywana jest jednak faktura korygująca zwrot towaru.

Księgowość online – oszczędzaj czas i pieniądze
Znakomitym rozwiązaniem dla przedsiębiorców, zwłaszcza początkujących, dla których tradycyjna księgowość to zbyt duży wydatek, jest księgowość internetowa Intaxo. To w pełni zautomatyzowane narzędzie, które umożliwia m.in. wystawianie faktur, prowadzenie ewidencji VAT i KPiR, obliczanie zaliczek na podatek dochodowy, składek ZUS oraz wiele innych. Intaxo to niezastąpiona osobista księgowa online, która pozwala oszczędzać zarówno czas, jak i pieniądze.