Intaxo.pl - prosty sposób na księgowość

Kategoria:Faktury | |
Program do faktur
Aplikacja intaxo.pl wspomagająca prowadzenie własnej firmy to nie tylko fakturowanie. Program ten pozwala na prowadzenie księgowości bez konieczności znajomości przepisów nt. rozliczania firmy.

Nie ma się tu co rozpisywać na temat zalet programu intaxo, gdyż o tym przeczytać można w innych artykułach. Celem tego wpisu jest pokierowanie przedsiębiorcy tak, aby szybko i bez bólu dokonał rejestracji i po wykonaniu niezbędnych ustawień od razu mógł przystąpić do wystawiania faktur i rejestracji kosztów. A wszystko po to, żeby nie musieć już korzystać z usług biura rachunkowego.

W tym artykule pokażemy jak łatwo i szybko można się rozliczać z fiskusem. intaxo to najlepszy sposób aby rozstać się z dużymi kosztami usług księgowych, które zafundowały nam biura rachunkowe. Jak to zrobić?

1. Zacznij od założenia konta. Na start otrzymujesz 30 dni zupełnie za darmo. Potem sam zdecydujesz, czy aplikacja intaxo.pl warta jest swojej ceny - 16,58zł miesięcznie czyli dwanaście razy taniej od tradycyjnej księgowej.
2. Po dokonaniu rejestracji ustaw dane firmy, konta bankowe, sprzedawców, i jeśli chcesz to wstaw logo firmy, które widoczne będzie na wystawianych przez Ciebie fakturach.
3. Jeśli z intaxo.pl będą korzystać inni użytkownicy (Twoi pracownicy) warto aby mieli osobne dane dostępowe do konta. W tym celu w ustawieniach konta dodaj użytkownika.
4. Dokonaj stosownych ustawień dotyczących jednostek miar, grup produktów, numeracji dokumentów, KPiR, PIT, VAT, księgowości i innych. To bardzo ważne aby program dobrze spełniał swoją funkcję.
5. Po dokonaniu ustawień można przystąpić do wystawiania faktur. W tym celu skorzystaj z przycisku Dodaj fakturę VAT. Jeśli wcześniej nie utworzyłeś swojej bazy produktów i kontrahentów możesz robić to na bieżąco podczas wystawianych faktur.

W trakcie prowadzenia działalności gospodarczej ponosisz różnego rodzaju koszty: media, materiały biurowe, zakup paliwa do auta firmowego, leasing i wiele innych. Każdy koszt zmniejsza dochód więc rejestruj je skrupulatnie. Pozwoli to na zapłacenie mniejszego podatku dochodowego. Pamiętaj że podatek płacisz od dochodu a nie od przychodu. W dużym skrócie liczy się go wg wzoru:

PRZYCHÓD - KOSZTY = DOCHÓD

7. W zakładce "Księgowość" masz możliwość podglądu, w którym na bieżąco monitorujesz wysokość podatku dochodowego, składki ZUS i opłat za bieżący rok.
8. Masz też wgląd do Księgi Przychodów i Rozchodów Twojej firmy. Po wybraniu odpowiedniego miesiąca ukaże się tabela KPIR.
9. Możesz zobaczyć też tabelę przedstawiającą podatek dochodowy wraz z takimi informacjami jak:

  • Przychody za konkretny miesiąc
  • Przychody narastająco od początku roku
  • Koszty za konkretny miesiąc
  • Koszty narastająco od początku roku
  • Dochód lub strata za konkretny miesiąc
  • Dochód lub strata narastająco od początku roku
  • Ubezpieczenie społeczne i zdrowotne od początku roku
  • Suma zaliczek zapłaconych w tym roku

10. W zakładce "Księgowość" dostępne są też inne dane, potrzebne Ci do samodzielnego rozliczania się z fiskusem tj.: Podatek VAT, VAT-UE, składki ZUS, rejestr VAT sprzedaży i rejestr VAT zakupów.
11. Na podstawie powyższych danych masz możliwość wydrukowania wszystkich niezbędnych deklaracji aby prawidłowo rozliczyć się w Twoim Urzędem Skarbowym.

Aplikacja intaxo.pl to idealny i łatwy sposób na tanią księgowość. Jeśli jeszcze nie jesteś zdecydowany czy kwota 27zł miesięcznie to dużo za narzędzie, które znacznie ułatwia prowadzenie księgowości, wypróbuj wersję demo.