Jak wystawić fakturę bez VAT?

Kategoria:Faktury | |
Program do faktur
Jeszcze niedawno podatnicy zwolnieni z podatku VAT mieli możliwość dokumentowania transakcji jedynie za pomocą rachunków. Obecnie jednak mogą oni również korzystać z tzw. faktur bez VAT. Jak wystawić fakturę bez VAT i jakie elementy muszą się na niej znaleźć? Podpowiadamy.

Faktura bez VAT – znana również jako faktura uproszczona – to dokument, który mogą wystawiać podatnicy zwolnieni z tego podatku. Uwaga! Wystawianie faktur bez VAT to jedynie możliwość, a nie obowiązek. Przedsiębiorcy nadal więc mogą wystawiać również rachunki. Ważne jest tylko to, aby zdecydować się na jedną z tych możliwości i stosować ją w sposób ciągły.

Najważniejszym wymogiem dla osób, które chcą wystawiać faktury bez VAT jest to, że na dokumencie musi się znaleźć podstawa zwolnienia danego podatnika z tego podatku. Jest to więc:
  • przepis ustawy albo aktu, na podstawie których podatnik korzysta ze zwolnienia
  • przepis unijnej dyrektywy, który zwalnia z podatku VAT dostawę danego towaru lub świadczenie danej usługi
  • inna podstawa prawna, która wskazuje na zwolnienie z podatku
Uwaga! Przepis ten nie dotyczy podatników korzystających z podmiotowego zwolnienia z VAT. Na mocy rozporządzenia ministra finansów z 3 grudnia 2013 r. w sprawie wystawiania faktur w przypadku zwolnienia podmiotowego, nie ma obowiązku podawania podstawy zwolnienia w treści wystawianej faktury. Na dokumencie nie musi się znajdować numer NIP podatnika, numer VAT-UE, a także stawki i kwoty podatku.

Jeśli chodzi o pozostałych podatników, faktura bez VAT charakteryzuje się obecnością właściwie takich samych elementów, jak zwykłe faktury VAT. Są to m.in. data sprzedaży i wystawienia dokumentu, kolejny numer, dane obu stron transakcji, nazwa i ilość towaru (usługi), ich ceny jednostkowe netto, suma wartości sprzedaży netto, ewentualne kwoty rabatów itp. Fakturę bez VAT należy wystawić w terminie do 15. dnia miesiąca po miesiącu, w którym dokonano sprzedaży.
Faktura bez VAT, faktura proforma, faktura VAT – program Intaxo pomoże Ci je wystawić!
Dobrym rozwiązaniem dla wszystkich przedsiębiorców, którym zależy na oszczędzaniu czasu związanego z wystawianiem faktur jest program do fakturowania Intaxo. To łatwe w obsłudze, a jednocześnie zaawansowane technologicznie narzędzie, przeznaczone zarówno dla osób prowadzących jednoosobową działalność, jak i dużych firm. Program do fakturowania Intaxo umożliwia wystawianie wszystkich dopuszczonych przez przepisy rodzajów faktur, zapamiętuje dane kontrahentów, automatycznie numeruje dokumenty, wylicza stawki i kwoty podatków, sumy brutto i netto, a także zapewnia bezpieczne przechowywanie faktur przez wymagany czas. Przedsiębiorca nie musi więc zajmować się sprawami papierkowymi, a może skupić się na rozwoju swojego biznesu.