Maksymalna wysokość świadczenia pieniężnego pracownika pracującego na pełny etat to kwota 1093, 93 zł. Nie jest ona jednak gwarantowaną gdyż pracodawca wypłacający świadczenie może zakwestionować jej wysokość i wypłacić w konsekwencji sumę znacznie niższą. Czytaj dalej »
Zaliczka na podatek dochodowy, który musi zostać pobrana od wypłat pracownika to obowiązek każdego pracodawcy. Gdy jednak firma posiada w tym względzie zaległości sytuacja wygląda już bardziej skomplikowanie – zaliczka na podatek zgodnie z przepisami podatkowymi musi zostać pobrana z chwilą spłaty długu wobec osoby zatrudnionej. Czytaj dalej »
Choć obowiązek płacenia składki na ubezpieczenie od dawna jest tematem rozważań nad przymusowym uszczęśliwianiem przedsiębiorców nic nie zapowiada się aby się to zmieniło. Każda osoba prowadząca własną działalność gospodarczą, czy jej się to podoba czy nie, musi każdego miesiąca odprowadzać składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Czytaj dalej »
Do końca 2012 roku prawo do skorzystania z urlopu wychowawczego przysługiwało jedynie pracownikom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania jak i na mocy spółdzielczej umowy o pracę. Czytaj dalej »
Każdy przedsiębiorca nieraz zastanawia się jak obejść płacenie składek ZUS, które już teraz wynoszą aż 1 121,52 zł. miesięcznie.
Obecnie najpopularniejszym sposobem na to, aby przedsiębiorca nie opłacał ZUS-owskich składek jest przekształcenie prowadzonej przez niego jednoosobowej działalności w spółkę prawa handlowej tj. Czytaj dalej »
Wynikające z przepisów kodeksu pracy obowiązki pracownicze nie zawsze są jednak przez osoby te przestrzegane – zwolnienie lekarskie oraz pojęcie pracy zarobkowej na mocy umów cywilnoprawnych czyli umowy o dzieło czy umowy zlecenia jest w Polsce można by powiedzieć na porządku dziennym. Czytaj dalej »
Wyłudzenie zasiłku chorobowego przez pracownika wiąże się dla niego z niemałymi konsekwencjami – musi on liczyć się bowiem z widmem kontroli urzędników ZUS, którzy mogą sprawdzić czy rzeczywiście wystąpiła zasadność wypłaty świadczenia. Czytaj dalej »
Przepisy Prawa Ubezpieczeń Społecznych dopuszczają, aby dziecko prowadzące działalność gospodarczą mogło zatrudnić swoich rodziców.
Co więcej – dzięki temu właściciel przedsiębiorstwa zyskuje podwójnie – zatrudnia pracownika solidnego, który będzie wywiązywał się wzorowo ze swych obowiązków jak też poprzez takie działanie może obniżyć składki na ubezpieczenia społeczne. Czytaj dalej »
W Polsce wiele osób pracuje na umowę zlecenie. Niestety tego typu umowy nie podlegają opłacie składek do ZUSu a co za tym idzie nie wpływają na czas naszej pracy liczony do emerytury. Praca na umowę zlecenie daje nam tylko korzyści w chwili obecnej, jakimi są dochody uzyskane z wykonywania tej pracy. Czytaj dalej »
Prowadzenie własnej firmy powoduje, że na przedsiębiorcy spoczywają liczne obowiązki. Do najważniejszych należy oczywiście obowiązek podatkowy jak również opłacanie składek ubezpieczeń społecznych. Czytaj dalej »