Działalność gospodarcza pomimo, iż daje naprawdę duże możliwości związane ze zwiększeniem majątku to jednak niesie dla przedsiębiorcy również wiele ograniczeń związanych z koniecznością opłacania obowiązkowych ubezpieczeń społecznych. Czytaj dalej »
Podatek dochodowy przedsiębiorcy płacą sumiennie a co niektórzy z uśmiechem. Wynika to z faktu, że tym więcej oddajemy fiskusowi podatku im więcej zarobimy. To w miarę uczciwe o ile mamy do czynienia z podatkiem liniowym. Czytaj dalej »
W wielu firmach, zwłaszcza początkujących, często spotykaną praktyką jest zatrudnianie członków najbliższej rodziny. Zgodnie z ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych, nie są oni zwykłymi pracownikami, ale tzw. Czytaj dalej »
Za pomocą formularza ZUS ZCNA przedsiębiorca może zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego członków najbliższej rodziny, a także poinformować o utracie uprawnień do ubezpieczenia zdrowotnego przez określonego członka rodziny lub też dokonać zmiany bądź korekty jego danych. Czytaj dalej »
Zakładając własną działalność gospodarczą, należy wypełnić i dostarczyć do odpowiednich urzędów szereg niezbędnych dokumentów. W urzędzie miasta lub gminy składa się formularz CEIDG-1 – co prawda zawiera on część dotyczącą ubezpieczeń, ale jest to zgłoszenie przedsiębiorcy jako płatnika. Czytaj dalej »
Kodeks pracy nakłada na każdego pracodawcę obowiązek przechowywania dokumentacji związanej z pracownikami. Niektóre dokumenty należy przechowywać nawet 50 lat.
Zgodnie z art. 125a ust. 4 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, pracodawca ma obowiązek przechowywać dokumentację dotyczącą okresu zatrudnienia i wynagrodzenia za pracę, a także inne dokumenty, na podstawie których ustala się podstawę wymiaru emerytury lub renty przez 50 lat od zakończenia przez pracownika pracy u danego płatnika. Czytaj dalej »
Ubezpieczenie chorobowe w przypadku pracodawców nie jest obowiązkowe jak ma to miejsce w przypadku pracowników etatowych – mogą więc z ubezpieczenia zrezygnować lub też ubezpieczyć się dobrowolnie poprzez złożenie dokumentu o nazwie ZUS ZUA. Czytaj dalej »
Podejmując temat wynagrodzenia zasadniczego, czy też często spotykanego określenia płacy – pensji zasadniczej (są to najczęściej określenia używane zamiennie) warto zapoznać się z informacjami zamieszczonymi w Ustawie - Kodeksie Pracy
Art. Czytaj dalej »
Dotychczas umowy zlecenie nie podlegały opłacie składką na ZUS. Bardzo wiele osób w naszym kraju niestety pracuje na umowy śmieciowe.
Często wykorzystuje się umowę zlecenie i ma to bardzo niekorzystny wpływ na najmłodszych pracowników. Czytaj dalej »
Czym jest zasiłek chorobowy przedsiębiorcy i czym się charakteryzuje? W jakich okolicznościach następuje jego wypłata? Jaka jest jego wysokość? Kto może otrzymać i jakie warunki musi spełni, aby go otrzymać? Na te i inne pytania odpowiemy sobie w tym artykule. Czytaj dalej »