Zmiany dotyczące zasiłków dla matek prowadzących firmę

Kategoria:ZUS | |
Program do faktur
Z dniem 1 listopada 2015 roku miały wejść zmiany w przepisach dotyczących zasiłków dla kobiet wychowujących dzieci a jednocześnie prowadzących działalność gospodarczą. Jak się jednak okazało przepisy te wejdą w życie później. Wszystko przez podpis prezydenta.

Po protestach przedsiębiorczych pań, które były przeciwko nowelizacji ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w przypadku choroby i macieżyństwa, prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę, która opóźni wejście w życie nowych zasad wypłacania zasiłków macieżyńskich i opłacania składek przez kobiety prowadzące działalność gospodarczą.

Wystawianie faktur on-line

Zarejestruj się w intaxo.pl i wystawiaj faktury przez internetZakładam konto


Ustawa wprowadzała zmiany w sposobie naliczaniu podstawy wymiaru zasiłku dla osoby prowadzącej firmę (jednoosobowa działalność gospodarcza), która podlegała ubezpieczeniu chorobowemu krócej niż rok.

Celem ustawy miało być wyelimnowanie przypadków, gdy po niedługim czasie opłacania wysokich składek do ZUS następował bardzo długi czas pobierania zasiłku odpowiedniego do zadeklarowanej podstawy wymiaru. Dochodziło bowiem do sytuacji, kiedy kobieta krótko przed zajściem w ciążę opłaciła np. 3 duże składki do ZUS a następnie będąc na zwolnieniu lekarskim oraz urlopie macieżyńskim pobierała wysokie świadczenia (nawet do 6 tys. złotych miesięcznie).

Głównym zarzutem wobec nowych przepisów był krótki vacatio legis, przez co zmiany w przepisach miały objąć kobiety będące już w ciąży a przez to odbierając im szanse na przygotowanie się do nowej rzeczywistości. Teraz kobieta będąca już w ciąży, która ubezpieczyła się, otrzyma zasiłek według starych zasad.