Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 25 marca 2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy (Dz. Czytaj dalej »
Leasing jest obok kredytu najbardziej powszechną formą finansowania zakupu sprzętu na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej.
Najczęściej leasingowane są samochody, choć zdarza się, że objęty zostaje nim również sprzęt biurowy czy rolniczy. Czytaj dalej »
Startup to słowo, które od kilku lat rozpala wyobraźnię polskich przedsiębiorców. Najczęściej nazywa się w ten sposób podmiot na etapie zakładania firmy lub prowadzenia jej przez okres do 3,5 roku, wykorzystujący do tworzenia swoich produktów/świadczenia usług technologie lub metody pracy dostępne na rynku nie dłużej niż 5 lat. Czytaj dalej »
Prowadzenie dokumentacji księgowej to obowiązek, o który musi się zatroszczyć każdy przedsiębiorca. Rzetelne prowadzenie księgowości to warunek zgodnego z prawem funkcjonowania całej firmy.
Przepisy nie definiują kto ma prowadzić księgowość firmy, zatem równie dobrze możemy powierzyć to licencjonowanej księgowej, jak i zająć się tym osobiście. Czytaj dalej »
Jedni marzą o stałej pracy na pełen etat na czas nieokreślony, inni zdecydowanie opowiadają się za samozatrudnieniem. Która forma jest najlepsza?
Okazuje się, że każda z nich ma swoje wady i zalety, dlatego trzeba dopasować optymalną formę pracy indywidualnie. Czytaj dalej »
Dla przedsiębiorców niemal oczywistym wydaje się być, że w czasie zakładania swojej działalności gospodarczej muszą zadbać o coś więcej, niż wpisy do podstawowych rejestrów.
W końcu prowadzenie firmy to przede wszystkim podpisywanie dziesiątek dokumentów wraz z opatrywaniem ich odpowiednimi pieczątkami. Czytaj dalej »
Obowiązek wysyłania plików JPK mają od 1 stycznia 2018 roku mikroprzedsiębiorcy, którzy prowadzą elektroniczną ewidencję podatku VAT. Duże i średnie przedsiębiorstwa mają taki obowiązek odpowiednio od 2016 r. Czytaj dalej »
Od kilku lat w naszym kraju obserwuje się wzrastającą liczbę podmiotów gospodarczych. Początkujący przedsiębiorcy mają do wyboru różne formy organizacyjno-prawne, w ramach których prowadzić będą swoją działalność. Czytaj dalej »
Działalność nierejestrowana to ułatwienie dla osób rozpoczynających świadczenie usług i sprzedaż towarów, bez wymogu formalnej rejestracji firmy w CEIDG, powołane w tzw. Konstytucji Biznesu w dniu 30. Czytaj dalej »
Split Payment, czyli mechanizm podzielonej płatności, został w Polsce wprowadzony stosunkowo niedawno. Wiele osób wyraża swoją dezaprobatę wobec takiego rozwiązania, ponieważ jest to dodatkowy obowiązek dla przedsiębiorców, który dodatkowo niekoniecznie w ogóle będzie spełniał swoje zadanie w sposób efektywny. Czytaj dalej »