Pensja większa od innych czyli dlaczego opłaca się mieć firmę

Kategoria:Inne | |
Program do faktur
Jedni marzą o stałej pracy na pełen etat na czas nieokreślony, inni zdecydowanie opowiadają się za samozatrudnieniem. Która forma jest najlepsza?

Okazuje się, że każda z nich ma swoje wady i zalety, dlatego trzeba dopasować optymalną formę pracy indywidualnie. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę wybierając swoją drogę do sukcesu.

Praca na etat - zalety i wady

Zwolennicy pracy na etacie podkreślają, że mają oni stałą pensję, która wpływa na konto co miesiąc, mogą zaplanować czas, ponieważ obowiązują ich zazwyczaj stałe godziny pracy, nie mogą być zwolnieni z dnia na dzień, ponieważ przysługuje im okres wypowiedzenia.

W dodatku mają oni pełnopłatny urlop wypoczynkowy, możliwość korzystania z urlopu macierzyńskiego i wychowawczego, a także możliwość uzyskania dodatkowych korzyści w postaci benefitów i dodatków oraz premii. W zamian za to, pracownik ma ograniczoną swobodę działania i decyzyjność. To nie on decyduje jakie wynagrodzenie otrzyma, nie ma wpływu na to czy zostanie wysłany na szkolenie lub konferencje, rzadko ma też możliwość wpływania na czas i miejsce pracy.

Alternatywa dla pracy na etacie

Założenie własnej działalności gospodarczej jest dla wielu pracowników bardzo ciekawą alternatywą. Z jednej strony decydując się na taki krok rezygnują z wielu wymienionych wyżej przywilejów, ale w zamian za to zyskują szansę na wyższe zarobki, mogą zapewnić sobie elastyczne godziny pracy, decydują gdzie chcą pracować (możliwa jest nawet praca bez wychodzenia z domu) i co najważniejsze pracują na własny rachunek. Dzięki temu własną pracą mogą zbudować dobrze prosperującą firmą, zatrudniać pracowników i osiągać coraz większe przychody.

Osoby samozatrudnione mogą też świadczyć swoje usługi dla kilku firm lub klientów indywidualnych jednocześnie, dzięki temu nie są uzależnieni od kondycji finansowej jednego podmiotu gospodarczego. Osoby prowadzące działalność gospodarczą nie muszą bać się zwolnienia i bezrobocia, mogą rozwijać firmę, poszerzać gamę usług lub przebranżowić się, mogą zawiesić działalność i ją reaktywować w każdej chwili.

Zakładanie i prowadzenie działalności też już nie jest problemem, bo procedury zostały znacznie uproszczone. W dodatku możliwe jest korzystanie z różnych udogodnień - ulgi na start, kredytów na inwestycję, wzięcie sprzętu i samochodów w leasing, korzyści podatkowe, dofinansowania na szkolenia itp. Prowadzenie działalności wymaga oczywiście odpowiedzialności, podejmowania ryzyka, odwagi, decyzyjności, samodyscypliny, dobrej organizacji, ale jest doskonałą propozycją dla osób ambitnych i rządnych sukcesu.