W styczniu 2018 wprowadzono JPK_VAT, czyli jednolity plik kontrolny, który musi składać niemal każdy przedsiębiorca będący czynnym podatnikiem VAT. Jego wprowadzenie okazało się w dłuższej perspektywie sporym ułatwieniem dla prowadzących własną działalność, wprowadzającym standaryzację i porządkującym wymogi w zakresie prowadzonej ewidencji. Czytaj dalej »
Obowiązki związane z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych powinny być przez każdego przedsiębiorcę szczególnie pilnowane.
O ile nie ma szczególnych wątpliwości w zakresie zarejestrowania się jako płatnika składek, gdyż często chodzi o sytuację, w której zakładamy firmę i dzięki wnioskowi CEiDG zostajemy do ZUS-u zgłoszeni automatycznie, to już w późniejszych etapach rozwijania działalności mogą pojawić się wątpliwości, co do tego, w jaki sposób zasygnalizować instytucji, że zatrudniamy osoby, które musimy ubezpieczyć. Czytaj dalej »
Niekiedy do przedsiębiorcy dociera informacja, że bardzo cenny dla niego pracownik nosi się z zamiarem odejścia. Przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być bardzo różne - niekiedy rutyna skłania do spróbowania czegoś nowego lub sytuacja finansowa zmusza nas do poszukania lepiej płatnej posady. Czytaj dalej »
Prowadzenie dokumentacji rozliczeniowej wymaga od przedsiębiorcy niejednokrotnie sporego rozeznania w kwestiach podatkowych. Błąd może mieć poważne skutki, dlatego dobrze jest upewnić się, że posiadamy odpowiednie informacje. Czytaj dalej »
Aby skorzystanie z usługi reklamowej Google AdWords było możliwe, konieczne jest posiadanie własnej witryny internetowej. Funkcjonowanie Google AdWords polega bowiem na tym, że reklamy ukierunkowują potencjalnych klientów, czyli użytkowników internetu właśnie do witryny. Czytaj dalej »
Rzetelne prowadzenie Księgi Przychodów i Rozchodów jest kwestią kluczową jeśli chodzi o dokumentację rozliczeniową. Ma ona bezpośredni wpływ na nasze deklaracje składane w Urzędzie Skarbowym, a także na to, jaki będziemy mieli pogląd na aktualną sytuację finansową panującą w naszej firmie. Czytaj dalej »
Każdy kto prowadzi własną firmę lub działalność gospodarczą w Polsce musi regularnie odprowadzać składki ZUS. Co jednak z właścicielami przedsiębiorstw prowadzonych za granicą?
Czy poza krajem nadal podlegają takim samym przepisom?
Własna działalność gospodarcza a składki ZUS
Osoby, które mają zamiar świadczyć swoje usługi lub prowadzić własną firmę poza Polską, są w pierwszej kolejności zobowiązane do posiadania zaświadczenia A1, wydawanego przez ZUS. Czytaj dalej »
Według danych Komisji Europejskiej jesteśmy jednym z najbardziej przedsiębiorczych krajów. Wszystko dlatego, że jesteśmy w unijnej czołówce pod względem liczby firm.
Prawie 3 miliony Polaków prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą! Skąd taka popularność mikrofirm?
Wybór czy konieczność?
Z jednej strony mikrofirmy są niezwykle atrakcyjne - odpowiadają na potrzebę niezależności, są w zgodzie z modą na bycie własnym szefem, gwarantują elastyczność, pozwalają osiągnąć wysokie zyski. Czytaj dalej »
Sprzedaż internetowa ma wciąż ogromny potencjał, dlatego konkurencja stale rośnie, a konsumenci mają coraz wyższe wymagania. Dlatego aby nie zostać w tyle i odpowiadać na potrzeby klientów trzeba cały czas doskonalić e-sklep, obsługę klienta i ofertę. Czytaj dalej »
Prowadzenie własnej działalności gospodarczej niesie ze sobą wiele korzyści, o których warto pamiętać, kiedy przed założeniem firmy powstrzymują nas obawy. Spróbujmy więc pokrótce nakreślić najważniejsze zalety posiadania własnej firmy. Czytaj dalej »