Mikrofirmy kwitną - czyli co wpływa na ich rozwój?

Kategoria:Nowości | |
Program do faktur
Według danych Komisji Europejskiej jesteśmy jednym z najbardziej przedsiębiorczych krajów. Wszystko dlatego, że jesteśmy w unijnej czołówce pod względem liczby firm.

Prawie 3 miliony Polaków prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą! Skąd taka popularność mikrofirm?

Wybór czy konieczność?

Z jednej strony mikrofirmy są niezwykle atrakcyjne - odpowiadają na potrzebę niezależności, są w zgodzie z modą na bycie własnym szefem, gwarantują elastyczność, pozwalają osiągnąć wysokie zyski. Z drugiej strony, dla niektórych osób są koniecznością - przede wszystkim dla tych, którzy mają problem ze znalezieniem stałej pracy w swoim zawodzie.

Moda na przedsiębiorczość

Popularność mikrofirm powoduje swego rodzaju moda na przedsiębiorczość. Ambitni i kreatywni ludzie mogą realizować swoje pomysły, tym bardziej, że założenie firmy nie jest już skomplikowane. W dodatku istnieją instytucje, które wspierają przedsiębiorców. W dodatku o wiele łatwiej można pozyskać kapitał na start. Fundusze venture capital, dotacje unijne, aniołowie biznesu, kredyty na inwestycje czy nawet crowdfunding to tylko niektóre z możliwości.

Przedsiębiorcy mogą też liczyć na szerokie wsparcie edukacyjne choćby w takich miejscach jak agencje rozwoju regionalnego czy akademickie inkubatory przedsiębiorczości. Do tego dochodzi uproszczona księgowość, ulgi na start, rejestracja firmy przez internet i wiele innych udogodnień.

Być jak Zuckerberg

Duża aktywność środowisk start-upowych, niechęć do korporacyjnego modelu pracy, możliwości jakie daje internet, autorytety przedsiębiorców, którzy od pracy w garażu doszli do pozycji światowych liderów i wiele innych czynników wpływa na duże zainteresowanie zakładaniem i prowadzeniem mikrofirm. Chętnie korzystają z niej przede wszystkim wysoko wykwalifikowani specjaliści, jak programiści, marketerzy, dziennikarze, prawnicy, tłumacze, ale też freelancerzy czy osoby wykonujące wyspecjalizowane, techniczne usługi.

Mikrofirma - gwarancją sukcesu?

Oczywiście nie jest tak, że każdy kto rozpoczyna przygodę ze swoją firmą osiąga sukces. Praktyka weryfikuje to, czy ma on odpowiednie kompetencje, czy potrafi pozyskiwać klientów i odpowiadać na ich potrzeby, czy jest w odpowiednim stopniu zdyscyplinowany i zorganizowany.

Prowadzenie firmy, nawet jednoosobowej nie jest dla każdego. Za to, te osoby, które doskonale się w tym odnajdują mogą osiągnąć naprawdę wiele. Dlatego warto spróbować swoich sił i założyć własną działalność. Być może będzie ona receptą na sukces? A jeśli nie, to zyskamy cenne doświadczenie!