Dlaczego warto założyć własną firmę?

Kategoria:Inne | |
Program do faktur
Prowadzenie własnej działalności gospodarczej niesie ze sobą wiele korzyści, o których warto pamiętać, kiedy przed założeniem firmy powstrzymują nas obawy. Spróbujmy więc pokrótce nakreślić najważniejsze zalety posiadania własnej firmy.

Bodajże najistotniejszą z jasnych stron prywatnej działalności jest swoboda decydowania o sobie. Nikt nie dyktuje ci w tej sytuacji warunków pracy, sam ustalasz harmonogram pracy, urlopy. Sam jesteś odpowiedzialny za realizację zadań i nikt nie rozlicza cię z przepracowanych godzin. To Ty wyznaczasz kierunek działań firmy, ich tempo. Oczywiście warto pamiętać, że często od wkładu pracy zależy wynik finansowy firmy – ale to ty o nim również decydujesz.

Elastyczność to kolejna z zalet prowadzenia własnej działalności. Możesz w prosty sposób dostosować czy całkowicie zmienić profil działania, dopasowując go do aktualnych potrzeb rynku. To popyt na twoje usługi zweryfikuje twoje pomysły – jeśli będą dobre, a klienci zadowoleni odniesiesz sukces, jeśli nie zawsze możesz coś zmienić. Sam podejmujesz decyzje, możesz wybrać formę opodatkowania, miejsce działania, sposób pracy. To twoja działalność!

Możliwość realizowania pasji – prowadząc firmę możesz robić to co naprawdę lubisz, bez konieczności wykonywania poleceń płynących z góry niekoniecznie zgodnych z twoimi potrzebami czy umiejętnościami. Dobrze szyjesz? Możesz wykonywać ozdoby, dekoracje. Pasjonują cię komputery – spróbuj swoich sił w pogotowiu komputerowym. Lubisz projektować grafikę, może założyć agencję kreatywną? Kochasz zwierzęta? Może w okolicy brakuje hoteliku dla zwierząt, czy zakładu groomerskiego? Możliwości są wprost nieograniczone i zależą wyłącznie od twojej kreatywności. Pamiętając o elastyczności zawsze możesz zmienić w trakcie pracy profil działania i zająć się na przykład handlem.

Koszty prowadzenia firmy możesz odliczyć od podatku, a na początku działalności możesz liczyć na preferencyjne opłaty – na przykład niższy ZUS, czy nisko opodatkowane kredyty. To dobry czas aby nabrać doświadczenia i przekonać się co i jak chcesz robić. Nadal można skorzystać również z różnych form dofinansowania dla nowo powstałych firm z funduszy Unii Europejskiej, często bezzwrotnych pożyczek na wyposażenie czy zaopatrzenie. To okazja która może pomóc ci rozwinąć skrzydła.

Własna firma to wyzwanie ale i co ważne brak monotonności związanej z pracą etatową. Każdy dzień we własnej działalności może być inny – zależy to wyłącznie od Ciebie i od zadań jakie przed sobą postawisz.

I na koniec coś o czym warto pamiętać kiedy pojawią się trudności. Badania wskazują, że własna działalność daje dużo więcej satysfakcji i zdecydowanie większe szanse na uzyskanie poczucia samorealizacji oraz finansowej niezależności. Jak mówi przysłowie: „Kto nie ryzykuje – nie pije szampana!”.