Dnia 30 kwietnia 2018 roku weszła w życie ustawa z dnia 6 marca 2018 roku Prawo przedsiębiorców. Zastąpiła ona obowiązującą wcześniej ustawę z dnia 02 lipca 2004 roku o swobodzie działalności gospodarczej. Czytaj dalej »
Każdy kto ma zamiar założyć firmę musi się liczyć z dodatkowymi kosztami, które są nieuniknione przy prowadzeniu firmy. Jedną z rzeczy, za którą niestety trzeba płacić jest oprogramowanie, jeśli chcemy, żeby było fajne oraz w miarę prosto można było z niego korzystać. Czytaj dalej »
Kiedyś wymiany towarowe były codziennością. Wydawać by się mogło, że zostały naturalnie wyparte początkowo za pomocą złota, a później przez znane do dzisiaj monety i banknoty.
Jednak do samego końca barter nie zanikł i wciąż jest stosowany jako rozliczenie między przedsiębiorcami. Czytaj dalej »
Wynagrodzenie chorobowe to świadczenie pieniężne należne pracownikowi, który jest czasowo niezdolny do wykonywania pracy z powodu choroby. Czas niezdolności do pracy jest zdefiniowany przez przepisy Kodeksu Pracy jako okres przechodzenia choroby, wystąpienia wypadku w drodze do lub z pracy lub poddawania się, przechodzonym przez dawców, badaniom lekarskim. Czytaj dalej »
Decydując się na założenie własnej działalności gospodarczej bardzo dokładnie należy rozpoznać się w wymaganych od przedsiębiorcy działaniach. Mowa w szczególności o oczekiwaniach ze strony urzędów, które bezpośrednio przed rozpoczęciem prowadzenia firmy oczekują złożenia w ich biurach odpowiednich dokumentów. Czytaj dalej »
Każdy z nas zna zalety pracy na etacie - praca zgodna z przepisami kodeksu pracy, płatny urlop wypoczynkowy, urlopy macierzyńskie i wychowawcze, prawo do zasiłku chorobowego, ochrona przed natychmiastowym zwolnieniem, stałe wynagrodzenie, szanse na awans, możliwość uzyskania premii i dodatków, a także benefitów. Czytaj dalej »
Kradzież w firmie lub kradzież majątku firmy może przydarzyć się w każdej instytucji. Powstałe w ten sposób straty należy udokumentować, a najważniejszym pytaniem jaki stawia sobie w takie sytuacji przedsiębiorca jest, czy taką kradzież, utratę gotówki lub majątku można wliczyć do kosztów prowadzenia firmy?
Podstawą właściwego zaksięgowania będzie jedno z najważniejszych kryteriów, czyli czy przedsiębiorca jest w stanie udowodnić, że dołożył wszelkich starań i zachował wszelkie możliwe środki bezpieczeństwa, by uchronić się przed takim zdarzeniem. Czytaj dalej »
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 25 marca 2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy (Dz. Czytaj dalej »
Leasing jest obok kredytu najbardziej powszechną formą finansowania zakupu sprzętu na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej.
Najczęściej leasingowane są samochody, choć zdarza się, że objęty zostaje nim również sprzęt biurowy czy rolniczy. Czytaj dalej »
Startup to słowo, które od kilku lat rozpala wyobraźnię polskich przedsiębiorców. Najczęściej nazywa się w ten sposób podmiot na etapie zakładania firmy lub prowadzenia jej przez okres do 3,5 roku, wykorzystujący do tworzenia swoich produktów/świadczenia usług technologie lub metody pracy dostępne na rynku nie dłużej niż 5 lat. Czytaj dalej »