Prowadzenie własnej działalności zamiast pracy na etacie - czy się opłaca?

Kategoria:Inne | |
Program do faktur
Każdy z nas zna zalety pracy na etacie - praca zgodna z przepisami kodeksu pracy, płatny urlop wypoczynkowy, urlopy macierzyńskie i wychowawcze, prawo do zasiłku chorobowego, ochrona przed natychmiastowym zwolnieniem, stałe wynagrodzenie, szanse na awans, możliwość uzyskania premii i dodatków, a także benefitów.

Jednocześnie coraz więcej osób rezygnuje z pracy na etacie, aby pracować w formie samozatrudnienia. Dzieje się tak, między innymi dlatego, że praca na etacie zazwyczaj wiąże się z niskimi zarobkami, które są zależne od decyzji pracodawcy i wielu pracowników latami czeka na awans lub podwyżkę. Ponadto praca na etacie to zazwyczaj sztywne godziny pracy. W dodatku do pracy nie motywuje niewielka decyzyjność oraz praca na czyjś sukces.

Samozatrudnienie

Prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej to dla wielu osób szansa na podniesienie zarobków, na zwiększenie swoich kompetencji i możliwości, a także szansa na dynamiczny rozwój kariery. Oczywiście za samozatrudnieniem stoi cały szereg obowiązków przedsiębiorcy, jak choćby prowadzenie księgowości, ale jest to forma, która daje ogromne możliwości. Tak naprawdę wykorzystanie potencjału tej formy zatrudnienia zależy wyłącznie od samego przedsiębiorcy, jego odwagi, pracowitości, umiejętności zarządzania, formułowania celów, pozyskiwania klientów itp. Z czasem prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej może przerodzić się w tworzenie dynamicznie rozwijającego się przedsiębiorstwa, które buduje szeroki zespół pracowników i staje się liderem na rynku w swojej branży.

Prowadzenie działalności gospodarczej nie dla każdego

To czy samozatrudnienie jest odpowiednie dla danej osoby, musi zdecydować samodzielnie, tym bardziej, że to co dla jednych jest ogromną zaletą, dla innych jest wadą. Przykładowo nienormowany czas pracy daje ogromną swobodę działania, ale z drugiej strony niekiedy prowadzenie własnej firmy wymaga dyspozycyjności nawet w nocy czy w święta.

Pracując na etacie nie mamy pełni swobody, ale z drugiej strony nie interesują nas kontrole sanepidu, inspekcji pracy czy urzędu skarbowego, nie musimy samodzielnie prowadzić księgowości i w większości przypadków nie odpowiadamy finansowo za porażki i błędy. Dlatego można śmiało powiedzieć, że zarówno samozatrudnienie, jak i praca na etacie są w pełni opłacalne, o ile wybrana forma odpowiada pracownikowi. A wpływ na to mają zarówno cechy charakteru, skłonność do ryzyka, kompetencje zawodowe, znajomość branży, jak i indywidualna hierarchia wartości.

Osobom skierowanym na sukces, karierę, rozwój osobisty, niezależność z pewnością samozatrudnienie się spodoba, inni wybiorą bezpieczną pracę na etacie. I nie ma w tym nic złego!