Księgowość online - ile można zaoszczędzić?

Kategoria:Inne | |
Program do faktur
Prowadzenie dokumentacji księgowej to obowiązek, o który musi się zatroszczyć każdy przedsiębiorca. Rzetelne prowadzenie księgowości to warunek zgodnego z prawem funkcjonowania całej firmy.

Przepisy nie definiują kto ma prowadzić księgowość firmy, zatem równie dobrze możemy powierzyć to licencjonowanej księgowej, jak i zająć się tym osobiście. Przy zatrudnieniu księgowej to na nią lub na biuro księgowe spadnie obowiązek wywiązania się z prowadzenia ksiąg zgodnie z prawem i troska o terminowe regulowanie wpłat. Jednakże, szczególnie przy prowadzeniu niedużej firmy, księgowość jest na tyle skondensowana, że bez problemu można się uporać z jej zadaniami.

Koszt zatrudnienia księgowej.

Stworzenie samodzielnego etatu dla księgowej wiąże się z wydatkiem dla przedsiębiorcy rzędu około 5000 zł brutto miesięcznie. Jest to spora kwota, jednak, jeżeli mamy dużą firmę, sporo zajęć i brak chęci wnikania w meandry księgowego prawa, będzie ona dla nas pracownikiem wartym każdej ceny. To na niej będzie spoczywało zajmowanie się wszystkimi sprawami finansowymi i związanymi z obowiązkiem podatkowym. Dodatkowo zatrudnienie księgowej na miejscu sprawi, że będziemy mieli dostęp do historii rachunków, faktur i wpłat stale pod ręką. Dla małych firm takie rozwiązanie będzie jednak mało opłacalne, a księgowa może wręcz się nudzić przy tak niskim stopniu obiegu dokumentów.

Koszt księgowości prowadzonej w biurze rachunkowym.

Przy niebyt dużych firmach, zlecenie prowadzenia księgowości biurze rachunkowemu będzie dużo ekonomiczniejszym rozwiązaniem niż zatrudnienie samodzielnej księgowej dla naszej firmy. Koszty, jakie zaproponuje nam biuro rachunkowe, za miesięczną opiekę, będą ściśle uzależnione od stopnia skomplikowania naszej działalności i ilości faktur, ewidencji i dokumentów księgowych.

Zwykle biura rachunkowe rozbijają swój cennik na konkretne usługi i tak prowadzenie samej Księgi Przychodów i Rozchodów może kosztować od 250 do 400 zł. Cena za prowadzenie ksiąg rachunków zależna jest od ilości transakcji i ilości rozliczanych dokumentów, stawki wynoszą tutaj od 600 do nawet 1 000 zł. Jeśli biuro ma zajmować się jeszcze pracownikami firmy, czyli kadrami i płacami dla zatrudnionych osób, naliczane są stawki także za takie zadania. Wyniosą one kolejne kilkaset złotych przy większych firmach.

Koszt programu do księgowości online.

Idealnym ze względów ekonomicznych rozwiązaniem dla małych firm, będzie prowadzenie księgowości online, dzięki takim programom, jak np Intaxo. Jest to bardzo dobra i kompleksowa platforma dostępna nie tylko z urządzeń stacjonarnych, ale także poprzez aplikacje na tablecie czy smartfonie.

Abonament miesięczny w najwyższej opcji programu wynosi tylko 27 zł i pozwala na wystawianie dowolnej ilości faktur, prowadzenie KPiR, rejestru sprzedaży i zakupów, czy przeróżnych ewidencji. Działanie programu jest intuicyjnie proste, przedsiębiorca ma wgląd w całość, a przy tym może zaoszczędzić bardzo duże kwoty na prowadzeniu księgowości.