Jednym z najważniejszych pytań, stawianych sobie przez przyszłych przedsiębiorców, jest to dotyczące formy prowadzenia działalności. Najpopularniejsze w naszym kraju są bez wątpienia jednoosobowe działalności gospodarcze, choć wiele osób decyduje się również na uruchomienie spółki. Czytaj dalej »
Jednolity Plik Kontrolny to nowy obowiązek księgowo-sprawozdawczy, który dotyczy coraz większej ilości przedsiębiorców. Od kiedy obowiązuje JPK w odniesieniu do poszczególnych grup firm? Sprawdź w naszym poradniku!
Jednolity Plik Kontrolny to zbiór informacji eksportowanych bezpośrednio z systemów informatycznych firmy, podzielony na siedem struktur:
księgi rachunkowe
wyciągi bankowe
informacje o obrocie magazynowym
faktury VAT
ewidencja zakupów i sprzedaży VAT
księga przychodów i rozchodów
ewidencja przychodów
Jego wprowadzenie ma uprościć prowadzenie ewentualnych kontroli skarbowych, skrócić ich czas oraz umożliwić sprawniejsze wyłapywanie nieuczciwych przedsiębiorstw, które dopuszczają się np. Czytaj dalej »
Rozpoczynając własną działalność gospodarczą każdy przedsiębiorca staje przed decyzją dotyczącą formy prowadzenia księgowości. Większość z nich – ze względu na wygodę i koszty – wybiera księgowość uproszczoną, jednak niektórzy są prawnie zobowiązani do prowadzenia księgowości pełnej. Czytaj dalej »
Ministerstwo finansów nakłada na przedsiębiorstwa kolejne obowiązki księgowo-sprawozdawcze w postaci Jednolitego Pliku Kontrolnego. Obowiązek ten wprowadzany jest stopniowo, w zależności od wielkości firmy. Czytaj dalej »
Odwrócone obciążenie VAT to coraz częstsza praktyka gospodarcza. Mówiąc najogólniej, polega ono na tym, że obowiązek rozliczenia VAT-u spoczywa na nabywcy, a nie sprzedawcy towaru. Sporo wątpliwości może jednak budzić to, jak księgować odwrotne obciążenie VAT. Czytaj dalej »
Jeszcze niedawno zakładanie firmy wiązało się z koniecznością wizyt w kilku urzędach i składania wielu rozmaitych dokumentów. Obecnie jednak większość spraw formalnych można załatwić on-line. Czytaj dalej »
Przedsiębiorcy mają do czynienia z wieloma dokumentami, które składają się na księgowość ich firmy. Jednym z takich dokumentów jest nota korygująca – podpowiadamy, kto i kiedy może ją wystawić. Czytaj dalej »
Najważniejszym krokiem formalnym podczas zakładania własnej działalności gospodarczej jest złożenie wniosku o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, nazywanej w skrócie CEIDG. Czytaj dalej »
Co do zasady, kasa fiskalna jest obowiązkowym elementem prowadzenia działalności przez przedsiębiorców dokonujących transakcji z klientami indywidualnymi oraz rolnikami ryczałtowymi. Istnieje jednak również szereg innych sytuacji, kiedy kasa fiskalna jest obowiązkowa. Czytaj dalej »
Pilnowanie terminów opłacania podatków lub składania deklaracji podatkowych to jeden z najważniejszych obowiązków przedsiębiorcy. Co jednak, jeśli z różnych przyczyn nie zrobi tego w wymaganym terminie? Wówczas z pomocą może przyjść tzw. Czytaj dalej »