Jeśli działasz chociażby miesiąc jako prywatny przedsiębiorca, najzwyklejsza faktura VAT sprzedaży na pewno nie ma dla Ciebie najmniejszych tajemnic. Jest to w końcu dokument prosty i wystawisz go nawet obudzony w środku nocy. Czytaj dalej »
Od 1 stycznia 2014 przedsiębiorcy zwolnieni z podatku VAT mogą, a niekiedy także muszą, dokumentować zawierane transakcje za pomocą faktur, a nie rachunków. W większości przypadków muszą oni umieszczać na fakturze informację o podstawie zwolnienia z VAT. Czytaj dalej »
Zwrot zakupionego wcześniej przez klienta towaru wymusza na sprzedającym konieczność wystawienia faktury korygującej. Ta zaś musi zostać ujęta w specjalnej ewidencji.
W przypadku zwrotu towaru, którego sprzedaż została udokumentowana fakturą, przedsiębiorca ma obowiązek wystawić tzw. Czytaj dalej »
Udokumentowanie dokonanej przez firmę sprzedaży wiąże się z oczywistych względów z powstaniem obowiązku podatkowego względem sprzedawcy. Przedsiębiorca pamiętać musi więc nie tylko o samym obowiązku wystawienia faktury za towar czy usługę którą na rzecz innego podmiotu (czy też osoby fizycznej ) wykonał lecz także i dostarczeniu jej nabywcy. Czytaj dalej »
Rejestrując działalność gospodarczą poprzez wypełnienie zgłoszenia rejestracyjnego CEIDG – 1 w pewnym momencie osoba wpisująca dane do formularza trafia na pozycję 07 w której musi wpisać nazwę skróconą rejestrowanego podmiotu. Czytaj dalej »
W wielu firmach na porządku dziennym bywa wystawianie faktur przed faktycznym dokonaniem transakcji. Czasem zdarza się jednak, że klient rezygnuje z towaru/usługi i odsyła fakturę sprzedawcy. Problemem staje się wówczas kwestia anulowania takiego dokumentu. Czytaj dalej »
Osoby prowadzące działalność gospodarczą często stają przed dylematem, czy w trakcie zwolnienia chorobowego mogą wykonywać drobne, wydawałoby się, czynności związane z firmą, takie jak np. Czytaj dalej »
W praktyce gospodarczej wystawianie faktur z datą wsteczną – za zgodą obu stron transakcji – jest spotykane dość często. Warto jednak pamiętać, że nie jest to zgodne z prawem.
W polskim prawie podatkowym nie ma pojęcia "faktura z datą wsteczną", ale w praktyce takie postępowanie spotykane jest dość często. Czytaj dalej »
Pomimo wielu starań, każdemu może zdarzyć się, że dokumentująca firmowy zakup faktura zgubi się, zniszczy lub zostanie błędnie wystawiona. Co zrobić w takiej sytuacji, aby zachować porządek w papierach i nie obawiać się nieprawidłowości?
Jeżeli przedsiębiorca ma do czynienia z fakturą zagubioną lub zniszczoną, należy zwrócić się do kontrahenta o wydanie jej duplikatu. Czytaj dalej »
Każdemu przedsiębiorcy może zdarzyć się pomyłka w wystawionej już fakturze – o błąd w nazwie firmy, przekręcenie nazwiska kontrahenta albo zmianę kolejności cyfr w numerze NIP wcale nie jest trudno. Czytaj dalej »