Co powinna zawierać faktura VAT?

Kategoria:Faktury | |
Program do faktur
Jeśli działasz chociażby miesiąc jako prywatny przedsiębiorca, najzwyklejsza faktura VAT sprzedaży na pewno nie ma dla Ciebie najmniejszych tajemnic. Jest to w końcu dokument prosty i wystawisz go nawet obudzony w środku nocy.

Czy wiesz jednak, co powinna zawierać faktura VAT korygująca albo dla rolnika ryczałtowego? Może jeszcze nie zdajesz sobie z tego sprawy, ale fakturowanie może być bardzo skomplikowane i bez odpowiedniego programu do wystawiania faktur możesz mieć naprawdę duży problem.

Fakturowanie online

Załóż konto i wystawiaj faktury onlineZakładam konto


Istnieje co najmniej kilka różnych typów faktur, które różnią się często szczegółami. Najprostszym przykładem jest faktura pro-forma, która różni się od faktury VAT tylko tym, że nie musi zawierać daty sprzedaży a jedynie datę wystawienia. Pozostałe dane (oczywiście za wyjątkiem samej nazwy dokumentu) są identyczne.

Kolejnym typem faktury, z którą często można się spotkać prowadząc działalność gospodarczą jest faktura korygująca. Jest to już dokument nieco bardziej skomplikowany i często sprawia problemy początkującym przedsiębiorcom. Co ciekawe, sposób jej wystawiania jest zażyłym tematem księgowych. Punktem spornym najczęściej jest sposób przedstawiania korygowanych pozycji na fakturze.

Prowadząc działalność usługową na pewno prędzej czy później będziesz musiał wystawić fakturę zaliczkowa, a ostatecznie fakturę końcową. O ile faktura zaliczkowa jest zwykłą fakturą VAT (różni się tylko nazwą) to już w przypadku faktury końcowej jest trochę inaczej. Faktura końcowa powinna wykazywać wszystkie faktury zaliczkowe z uwzględnieniem stawek VAT na nich zawartych. Na przykład jeśli faktura zaliczkowa zawierała usługi z dwiema różnymi stawkami VAT - faktura końcowa powinna zawierać dwie pozycje, obydwie dotyczące tej samej faktury lecz osobno dla każdej stawki VAT.

Wszystkie opisane powyżej typy faktur można wystawić w programie intaxo.pl. Jest to aplikacja, która dzięki temu że jest niesłychanie intuicyjna bardzo przyspiesza fakturowanie. Intaxo.pl jest prawdziwym mercedesem pośród narzędzi do fakturowania nie tylko dlatego, że jest w stanie obsłużyć dużą ilość różnorodnych dokumentów sprzedaży, ale głównie dlatego, iż praca z nim jest niezwykle szybka i sprawna. Obecnie możesz przekonać się o wszystkich zaletach intaxo.pl korzystając z naszego programu i przetestować go za darmo.

Każdy z użytkowników programu może fakturować bez żadnych ograniczeń przez 30 dni. Uruchom nasz program i spróbuj chociażby wystawić kilka zmyślonych faktur. Zobaczysz jakie to proste i wygodne!