Faktura wewnętrzna to szczególny rodzaj dokumentu potwierdzający zaistniałe zdarzenie gospodarcze, niepodlegające opodatkowaniu podatkiem VAT, mimo że nie stanowi ono typowej dostawy towarów czy świadczenia usług. Czytaj dalej »
Z roku na rok coraz więcej osób prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze w takich zawodach jak programiści, graficy, informatycy, fotograficy i wielu innych tzw. freelancerzy wykonują usługi dla firm z poza Polski. Czytaj dalej »
Wiele polskich przedsiębiorstw wciąż korzysta tylko z faktur tradycyjnych. Dzieje się tak głównie z przyzwyczajenia właścicieli firm i obaw przed nieznany innym powodem jakim jest brak wiedzy o korzyściach wynikających z przejścia na e fakturę. Czytaj dalej »
Prowadząc działalność gospodarczą należy pamiętać o wielu ważnych obowiązkach, które na przedsiębiorcę nakładają wszelakie ustawy i rozporządzenia o zasadach prowadzenia działalności gospodarczej. Czytaj dalej »
Pojęcie "pusta faktura" jest związane z sytuacją, w której wystawiony przez podatnika dokument, dotyczący sprzedaży towarów i usług, nie odzwierciedla stanu faktycznego. Przedsiębiorca jest zobowiązany do dokumentowania przeprowadzanych transakcji za pomocą faktur VAT. Czytaj dalej »
Potwierdzeniem dokonania transakcji sprzedaży jest faktura wystawiona nabywcy towaru bądź usługi. Stąd też każda sprzedaż powinna być potwierdzona właśnie tym dokumentem wystawionym nabywcy przez sprzedawcę. Czytaj dalej »
Przedsiębiorcy regulujący na bieżąco swoje zobowiązania wobec kontrahentów, organów podatkowych czy też zakładu ubezpieczeń społecznych są w kontaktach biznesowych postrzegani jako kooperanci godni zaufania. Czytaj dalej »
Podatnik jest zobligowany do dokumentowania przeprowadzanych transakcji za pomocą faktur VAT. Pojęcie "pusta faktura" jest używane w przypadku, kiedy wystawiony przez przedsiębiorcę dokument, dotyczący sprzedaży towarów i usług, nie odzwierciedla stanu faktycznego. Czytaj dalej »
Wykonanie przez osobę fizyczną określonej pracy lub czynności (na mocy umowy zlecenia lub o dzieło) której efektem będzie powstanie dzieła lub wykonanie zlecenia skutkować powinno z jej strony wystawieniem rachunku zleceniodawcy na podstawie którego zleceniobiorca może dochodzić wynagrodzenia. Czytaj dalej »
Obowiązujące jeszcze w 2013 roku przepisy dotyczące wystawienia faktur obowiązywały jedynie podatników czynnych. Wystawianiem rachunków zajmowali się natomiast przedsiębiorcy zwolnieni z VAT. Obecnie nowelizacja przepisów ujednolica ten problem – znikają rachunki. Czytaj dalej »