Zgodnie z ustawą o VAT, faktura obowiązkowo musi zawierać tzw. numer kolejny. Ponieważ jest to stwierdzenie dość ogólnikowe, stało się ono przedmiotem wielu interpretacji podatkowych. Wynika z nich, że ciągłość numeracji faktur jest obowiązkowa, zaś jeśli chodzi o sposób numeracji – należy przyjąć jakąś zasadę i się jej trzymać. Czytaj dalej »
Faktura barterowa dokumentuje realizację przez dwie strony (np. firmy) umowy barterowej, czyli wymiany dwóch dóbr czy usług o takiej samej wartości. Faktura taka zawiera wszystkie dane, jak tradycyjna faktura VAT i w taki sam sposób jest ewidencjonowana. Czytaj dalej »
Faktura VAT marża to szczególny rodzaj faktury, umożliwiający sprzedawcy naliczanie i odprowadzanie podatku VAT tylko od marży, jaką pobrał podczas sprzedaży. Dla nabywcy oznacza ona natomiast brak możliwości odliczenia VAT-u z faktury. Czytaj dalej »
Przepisy podatkowe wprost określają, jakie dane dotyczące sprzedawcy i nabywcy muszą się znajdować na fakturze VAT. Zalicza się do nich m.in. adres. Jednak przepisy te nie obowiązują, jeśli wystawiamy tzw. Czytaj dalej »
Przepisy nakładają na podatników VAT obowiązek odpowiedniego przechowywania faktur, będących dokumentem poświadczającym fakt, że doszło do zawarcia transakcji, w dużym uproszczeniu – do sprzedaży. Czytaj dalej »
Duplikat faktury to dokument księgowy wystawiany w przypadku zaginięcia lub zniszczenia faktury oryginalnej. Wszelkie dane zawarte w duplikacie muszą być takie same jak w fakturze pierwotnej. Ponadto, dokument ten musi być opatrzony słowem "DUPLIKAT" oraz zawierać datę wystawienia. Czytaj dalej »
Faktura zaliczkowa jest dokumentem wystawianym w sytuacji, gdy przedsiębiorca otrzyma od kontrahenta część lub całość należności za towar lub usługę jeszcze przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi. Czytaj dalej »
Mnóstwo młodych ludzi zastanawia się nad zakładaniem własnych działalności gospodarczych. Niestety, niewiele z takich osób zdaje sobie sprawę, jak wiele obowiązków na nich czeka.
Zalicza się do nich chociażby znajomość przepisów prawa w szczególności, jeśli nie korzystamy z usługi księgowej, prawa podatkowego. Czytaj dalej »
Nie ma obowiązku oraz przepisów ustalających sposób wystawiania faktur zagranicznych. Jest to dobrowolna kwestia przedsiębiorcy ułatwiająca współpracę z kontrahentami zagranicznymi.
Faktura dwujęzyczna, co do sposobu wystawiania i zawartości treści jest taką samą fakturą, jak faktura polska określona w art. Czytaj dalej »
Zawierając transakcje w obrębie Unii Europejskiej należy wystawić europejską fakturę VAT. Co do sposobu wystawiania nie różni się ona zbytnio od faktury polskiej poza kilkoma szczegółami dalej opisanymi. Czytaj dalej »