Kiedy jest niezbędna ewidencja sprzedaży?

Kategoria:Faktury | |
Program do faktur
Mnóstwo młodych ludzi zastanawia się nad zakładaniem własnych działalności gospodarczych. Niestety, niewiele z takich osób zdaje sobie sprawę, jak wiele obowiązków na nich czeka.

Zalicza się do nich chociażby znajomość przepisów prawa w szczególności, jeśli nie korzystamy z usługi księgowej, prawa podatkowego.

Nie można zrezygnować z ewidencji wszelkich zdarzeń gospodarczych a więc sprzedaży i usług. Powinno się także wiedzieć, że z każdego z takich wydarzeń odprowadzane są podatki na rzecz państwa. Jeśli więc okaże się, że dana osoba rezygnuje z takiego obowiązku, będzie musiała zdawać sobie sprawę z konsekwencji prawnych, jakie za tym idą. Początkowo, organy państwowe będą dążyły do wyjaśnienia sprawy, a więc osoba taka zostanie wezwana do urzędu skarbowego w jakim powinna się rozliczać, do złożenia wyjaśnień. Jeśli w grę będzie wchodziła niewielka kwota, może okazać się, że skończy się na karze grzywny. Jeśli jednak urząd skarbowy dopatrzy się nadużyć na większą kwotę, przekraczającą kilka tysięcy lub więcej, sprawa może trafić do sądu. Chcąc więc uchronić się przed problemami prawnymi i karami finansowymi, zmuszającymi do zamknięcia lub zawieszenia działalności gospodarczej warto dbać, by dokumentacja sporządzana była zgodnie z przepisami. Odwiedzająca nas kontrola z Fiskusa ma prawo zażądać dokumentów na pięć lat wstecz.

Rozliczaj firmę w intaxo.pl

Załóż konto i prowadź księgowość online. 30 dni za darmo.Zakładam konto

Co jednak, kiedy nie znam się na papierologii? Nawet, gdy mamy do czynienia z niewielką firmą lub jednoosobową działalnością gospodarczą można zatrudnić księgowego… Nie chodzi jednak o tworzenie samodzielnego stanowiska w takiej firmie. Jeśli bowiem prowadzimy kiosk, zatrudnienie księgowego czy księgowej kosztowałoby więcej, niż wynoszą przychody z działalności. Można więc zastanowić się nad skorzystaniem z pomocy biur księgowych. Na mocy uprawnień jakie dają specjalne umowy, można się spodziewać, że pracownicy biura rachunkowego będą w stanie reprezentować interesy swojego klienta. Powinno się także zdawać sprawę, że mają oni obowiązek jak najlepszego prowadzenia takich działań, ponieważ w przeciwnym razie istnieje możliwość oskarżenia ich o brak profesjonalizmu.